Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 listopada 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 727/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Ewa Machlejd przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 18 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi L. J. O. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2015 r., znak:[...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – L. J. O. w dniu 27 lutego 2015 r. (data stempla pocztowego) wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2015 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

Z akt sprawy wynika, że zaskarżone postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2015 r., zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 stycznia 2015 r. wraz z prawidłowym pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia skargi do Sądu.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwana dalej p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach administracyjnych sprawy wynika, że zaskarżone postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2015 r., zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 stycznia 2015 r. wraz z prawidłowym pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia skargi do Sądu. Zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 18 lutego 2015 r. Skarżący natomiast wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 27 lutego 2015 r.

Wskazać również należy, że prawomocnym postanowieniem z dnia 22 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Zatem strona skarżąca złożyła skargę po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia, co obligowało Sąd do odrzucenia skargi, jako spóźnionej.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 września 2015 r., dokument z 21 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.