Uzasadnienie
Pismem z dnia 26 marca 2015 r. G. Z. wniósł skargę do Sądu na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2015 r. znak: [...] uchylającą decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy [...] z dnia [...] września 1989 r. nr [...] zatwierdzającej plan realizacyjny i udzielającej M. R. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego z pracownią na działce nr ewid. [...], położonej przy ul. K. w Ł. W wykonaniu zarządzeń Przewodniczącej Wydziału z dnia 13 kwietnia 2015 r. skarżący został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie sześciu odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem (k.
- 1) oraz do uiszczenia stosownego wpisu sądowego (k.
- 5) – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 13), przesyłka zawierająca ww. zarządzenia została odebrana przez skarżącego w dniu 22 kwietnia 2015 r.
Do dnia dzisiejszego skarżący nie uzupełnił braków formalnych, o uzupełnienie których wezwano. Z informacji uzyskanej w Oddziale Finansowo-Budżetowym Sądu wynika też, że według sprawdzenia wpisów do dnia 15 maja 2015 r. nie wpłynął wpis sądowy od skargi od skarżącego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Zgodnie z treścią art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Liczba odpisów uzależniona jest od liczby osób uczestniczących w postępowaniu. Obowiązek dostarczenia kopii pisma ciąży na stronie skarżącej, którą wezwano do uzupełnienia braku formalnego w zakreślonym terminie i pod stosownym rygorem.
Zgodnie zaś z treścią art. 230 § 1 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem, o którym mowa w cytowanym wyżej artykule jest m. in. skarga (art. 230 § 2 p.p.s.a.). Ponadto art. 220 § 1 p.p.s.a. stanowi, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Jak wskazano wcześniej w uzasadnieniu, skarżącemu prawidłowo doręczono odpisy zarządzeń do usunięcia braków formalnych i fiskalnych skargi. Termin do uiszczenia wpisu oraz nadesłania odpisów skargi upłynął z dniem 29 kwietnia 2015 r. (środa).
Skarżący nie nadesłał odpisów skargi oraz nie uiścił wpisu.
Mając powyższe na względzie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.