Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 16 października 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 759/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Krystyna Tomaszewska przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 16 października 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P.M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – P. M., pismem z dnia 16 marca 2014 r., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych.

Zarządzeniem Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z dnia 24 kwietnia 2014 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na w/w decyzję w kwocie 500 zł (słownie: pięćset złotych) oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie siedmiu egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

W odpowiedzi na zarządzenie i wezwanie skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz nadesłał odpisy skargi.

Postanowieniem z dnia 8 lipca 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Odpis postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 18 lipca 2014 r.

Zarządzeniem z dnia 12 sierpnia 2014 r. skarżący został wezwany do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 24 kwietnia 2014 r. w przedmiocie wezwania do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 złotych - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącemu w dniu 14 sierpnia 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 35), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 sierpnia 2014 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 23 września 2014 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W sytuacji zgłoszenia przez stronę wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w terminie wynikającym z zarządzenia przewodniczącego wzywającego do uiszczenia wpisu przerwany zostaje bieg tego terminu. Jednocześnie sąd zobligowany jest do rozpoznania wniosku strony w przedmiocie prawa pomocy. Postępowanie to kończy się wydaniem postanowienia podlegającego - w razie odmowy - zaskarżeniu zażaleniem (art. 260 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a. W chwili ustawowo oznaczonej (art. 168 § 1 p.p.s.a.) postanowienie takie staje się prawomocne i od tej chwili wiąże m.in. sąd, który je wydał (art. 170 p.p.s.a.). Jako orzeczenie nie rozstrzygające o istocie sprawy nie korzysta z powagi rzeczy osądzonej, jednakże ma pełny przymiot prawomocności, inaczej - wiążącą moc skonkretyzowanej i zindywidualizowanej przez sąd normy prawnej. Z mocy tej wypływa obowiązek strony uiszczenia wymaganego wpisu i faktu tego nie zmienia obowiązek ponownego wezwania jej do uiszczenia opłaty - ze wskazaniem kwoty oraz skutków jej nieuiszczenia.

W związku z powyższym po bezskutecznym upływie 7 – dniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi określonego w zarządzeniu przewodniczącego wydanym po postanowieniu odmawiającym przyznania prawa pomocy, sąd obowiązany jest odrzucić skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 8 lipca 2014 r. odmawiającego przyznania prawa pomocy ponownie wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu zostało doręczone skarżącemu w dniu 14 sierpnia 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 35), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 sierpnia 2014 r.

Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżący nie zastosował się do wezwania Sądu i nie uiścił w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.