Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 lipca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. K., Z. K. i Z. L. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania.
Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi skarżących H. K., Z. K. i Z. L.– adw. Ł. P. w dniu 4 września 2009 r.
Skarżący wnieśli w dniu 8 października 2009 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym) sporządzoną osobiście skargę kasacyjną na w/w orzeczenie. Wraz ze skargą kasacyjną skarżący wnieśli wniosek o przywrócenie terminu na sporządzenie i złożenie skargi kasacyjnej (wniosek z dnia 7 października 2009 r.).
Ww. wniosek zarządzeniem z dnia 15 grudnia 2009 r. pozostawiono bez rozpoznania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zgodnie z dyspozycją art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Art. 175 § 1 w/w ustawy stanowi, iż skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.
Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 177. § 1 w/w ustawy skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W niniejszej sprawie skarga kasacyjna została sporządzona osobiście przez skarżących H. K., Z. K. i Z. L., a więc przez osoby nieuprawnione do jej sporządzenia. Skarga kasacyjna została także wniesiona po terminie ponieważ została doręczona pełnomocnikowi skarżących w dniu 4 września 2009 r., a więc termin do jej wniesienia minął z dniem 5 października 2009 r., a skarżący wnieśli ją w dniu 8 października 2009 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym).
Na marginesie należy zauważyć, iż skarżący posiadają profesjonalnego pełnomocnika adwokata ustanowionego z urzędu, który przesłał pismo do tutejszego sądu w którym to poinformował, iż po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku z dnia 9 lipca 2009 r. nie znalazł podstaw prawnych do złożenia w niniejszej sprawie skargi kasacyjnej. Oświadczył, iż o ww. stanowisku poinformował skarżących.
Z tego też względu orzeczono jak w sentencji na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).