Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 stycznia 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 78/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 stycznia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi H. K., Z. K. i Z. L. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania postanawia odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 lipca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. K., Z. K. i Z. L. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2008 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania.

Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi skarżących H. K., Z. K. i Z. L.– adw. Ł. P. w dniu 4 września 2009 r.

Skarżący wnieśli w dniu 8 października 2009 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym) sporządzoną osobiście skargę kasacyjną na w/w orzeczenie. Wraz ze skargą kasacyjną skarżący wnieśli wniosek o przywrócenie terminu na sporządzenie i złożenie skargi kasacyjnej (wniosek z dnia 7 października 2009 r.).

Ww. wniosek zarządzeniem z dnia 15 grudnia 2009 r. pozostawiono bez rozpoznania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje

Zgodnie z dyspozycją art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Art. 175 § 1 w/w ustawy stanowi, iż skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.

Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 177. § 1 w/w ustawy skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie skarga kasacyjna została sporządzona osobiście przez skarżących H. K., Z. K. i Z. L., a więc przez osoby nieuprawnione do jej sporządzenia. Skarga kasacyjna została także wniesiona po terminie ponieważ została doręczona pełnomocnikowi skarżących w dniu 4 września 2009 r., a więc termin do jej wniesienia minął z dniem 5 października 2009 r., a skarżący wnieśli ją w dniu 8 października 2009 r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym).

Na marginesie należy zauważyć, iż skarżący posiadają profesjonalnego pełnomocnika adwokata ustanowionego z urzędu, który przesłał pismo do tutejszego sądu w którym to poinformował, iż po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku z dnia 9 lipca 2009 r. nie znalazł podstaw prawnych do złożenia w niniejszej sprawie skargi kasacyjnej. Oświadczył, iż o ww. stanowisku poinformował skarżących.

Z tego też względu orzeczono jak w sentencji na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 lipca 2009 r., dokument z 19 marca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.