Uzasadnienie
W dniu 16 marca 2015 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) A. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] stycznia 2015 r., znak [...] w przedmiocie stwierdzenia braku naruszenia prawa przez przewoźnika lotniczego. Z treści skargi wynika, że miejsce zamieszkania skarżącego znajduje się za granicą pod adresem [...] D., S. [...], K. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 kwietnia 2015 r. skarżący został wezwany do ustanowienia pełnomocnika do doręczeń w Polsce, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi zgodnie z art. 299 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a.".
Ze znajdującego się w aktach sprawy Potwierdzenia odbioru/doręczenia/wypłaty/wpisu (k.
- 21) wynika, że przesyłka zawierająca ww. zarządzenie została doręczona skarżącemu w dniu 15 maja 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 299 § 1 p.p.s.a. jeżeli strona mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, obowiązana jest wraz z wniesieniem skargi ustanowić pełnomocnika do doręczeń mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce. W razie niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w § 1, sąd wzywa stronę, aby uzupełniła ten brak w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
W niniejszej sprawie skarżący mieszkający w K., został zobowiązany do wyznaczenia pełnomocnika do doręczeń w kraju. Przesyłka zawierająca wezwanie została skierowana na adres podany w skardze i została skutecznie doręczona w dniu 15 maja 2015 r. (k. 21). Dwumiesięczny termin wyznaczony do wykonania wezwania Sądu upłynął zatem w dniu 15 lipca 2015 r. W zakreślonym terminie skarżący nie wykonał zarządzenia Przewodniczącego tj. nie ustanowił pełnomocnika do doręczeń w kraju.
Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 299 § 2 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.