Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpatrzeniu sprawy ze skargi A.G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono S.C. w dniu 16 października 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru –k. 38).
Postanowieniem z dnia 21 stycznia 2010 r. referendarz sądowy przyznał S. C. prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata z urzędu.
W dniu 25 marca 2010 r. (data stempla pocztowego) adwokat K. D. –pełnomocnik z urzędu S. C., wniósł w jego imieniu skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W myśl art. 178 powołanej ustawy wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu.
Zaznaczyć należy, iż termin o jakim mowa w art. 177 § 1 ww. ustawy jest terminem ustawowym i procesowym, dotyczy każdej ze stron, niezależnie od tego, czy korzysta ona z pomocy pełnomocnika z wyboru, czy też pełnomocnika ustanowionego z urzędu. W razie jego uchybienia dopuszczalne jest przywrócenie go na wniosek strony.
W niniejszej sprawie wyrok został doręczony S. C. w dniu 16 października 2009 r., a więc termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 16 listopada 2009 r. Tymczasem skargę kasacyjną, pełnomocnik strony działający z urzędu nadał w urzędzie pocztowym w dniu 25 marca 2010 r., a więc z uchybieniem ustawowego terminu.
Jednocześnie zauważyć należy, że do skargi kasacyjnej nie załączono wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wobec powyższego, na podstawie art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji postanowienia.