Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 sierpnia 2014 r., sygn. akt VII SAB/Wa 10/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Izabela Ostrowska
Rozpoznanie
w dniu 12 sierpnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P. K. na przewlekłość Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 6 lutego 2014r. P. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na przewlekłe prowadzenie przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2007r., znak: [...].

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2014r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na przewlekłość Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w kwocie 100 złotych w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi. W odpowiedzi na wezwanie Sądu skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2014r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił P. K. przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

W związku z uprawomocnieniem się ww. postanowienia referendarza sądowego, kolejnym zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2014r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia z dnia 21 lutego 2014r. w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100,00 złotych od skargi na przewlekłość Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 maja 2014r.

(k.-25). W odpowiedzi na wezwanie skarżący złożył kolejny wniosek o przyznanie prawa w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 1 lipca 2014r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił P. K. zmiany postanowienia referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2014r. sygn. akt VII SAB/Wa 10/14. Na powyższe postanowienie skarżący nie złożył zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

W niniejszej sprawie wynika, że skarżący po uprawomocnieniu się postanowienia referendarza sądowego z dnia 8 kwietnia 2014r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2014r. został wezwany do wykonania zarządzenia z dnia 21 lutego 2014r. w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100,00 złotych od skargi z dnia 6 lutego 2014r. na przewlekłość Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone skarżącemu w dniu 19 maja 2014r. co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (k. 25). Zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 26 maja 2014r. Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że skarżący P. K. w wyznaczonym terminie nie uiścił należnego wpisu od skargi.

Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lipca 2014 r., dokument z 8 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.