Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 września 2011 r., sygn. akt VII SAB/Wa 55/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Bogusław Cieśla
Rozpoznanie
w dniu 20 września 2011 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K. F. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.W.

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić K. F. przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 1 sierpnia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę K. F. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.W., z uwagi na brak uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Odpis powyższego postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 18 sierpnia 2011 r., jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru.

Pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r. skarżący zwrócił się o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Skarżący wskazał, iż nie odebrał wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z uwagi na jego nieobecność w tym czasie w W. Stwierdził, że o nieobecności w W. i w kraju w dniach 06.06.2011 r. – 27.06. 2011 r. oraz w dniach 12.07.2011 r. – 22.08.2011 r. informował Sąd w piśmie z dnia 25 maja 2011 r., w którym zwrócił się również o niewyznaczanie terminu rozprawy w tym czasie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.) jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Zgodnie z art. 87 § 1 i 2 p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

W niniejszej sprawie skarżący nie uprawdopodobnił okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu. Zauważyć należy, iż w piśmie z dnia 25 maja 2011 r. informującym o jego nieobecności w W. i w kraju we wskazanych dniach nie zwrócił się do Sądu z prośbą o niekierowanie do niego korespondencji w tym czasie. Skarżący nie ustanowił również pełnomocnika, który byłby uprawniony do odbierania korespondencji, w tym również wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, co skarżący mógł uczynić przy dochowaniu należytej staranności.

Jednocześnie przyjąć należy, iż wniosek o przywrócenie terminu został złożony z zachowaniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 87 § 1 p.p.s.a., liczonego od dnia doręczenia skarżącemu odpisu postanowienia z dnia 1 sierpnia 2011 r. w przedmiocie odrzucenia skargi. Z treści uzasadnienia tego postanowienia skarżący dowiedział się bowiem, iż termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął w dniu 4 lipca 2011 r.

Z tych przyczyn, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 sierpnia 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.