Uzasadnienie
Pismem z [...]kwietnia 2017 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) P. M. (zwany dalej: skarżący) wspólnik spółki cywilnej [...], reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 lutego 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 1115/16.
W odpowiedzi na wezwanie Sądu z 20 kwietnia 2017 r. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z 11 sierpnia 2017 r. starszy referendarz sądowy orzekł o odmowie przyznania skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Na skutek złożonego zażalenia Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 31 października 2017 r. sygn. akt II GZ 808/17 orzekł o oddaleniu zażalenia.
W związku z prawomocnym orzeczeniem w przedmiocie prawa pomocy, Sąd pismem z 4 grudnia 2017 r., wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 29 listopada 2017 r., wezwał pełnomocnika skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie niniejsze zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego 6 grudnia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 259 akt sądowych).
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzono, że skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, zwana dalej: p.p.s.a.), skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Skarga kasacyjna wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej, którą strona na wezwanie Sądu winna była opłacić.
Pełnomocnik skarżącego został prawidłowo wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej (wezwanie zostało doręczone 6 grudnia 2017 r.), a termin do dokonania tej czynności upłynął 13 grudnia 2017 r. Jednak przedmiotowy wpis sądowy nie został uiszczony.
Mając na uwadze powołane okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.