Uzasadnienie
Pismem z [...] stycznia 2019 r. G. P. (dalej: "skarżący") reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata), wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej: "Sąd") na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: "DIAS", "Dyrektor IAS") z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Pismem z 28 lutego 2020 r., w wykonaniu zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z 12 lutego 2020 r., pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Ww. wezwanie Sądu prawidłowo doręczono pełnomocnikowi skarżącego [...] marca 2020 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 14 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Na wstępie należy podkreślić, że skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego podlega merytorycznemu rozpoznaniu jedynie w sytuacji, gdy spełnia niezbędne wymogi formalne przewidziane przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, zwana dalej: "ppsa") oraz zostanie prawidłowo opłacona.
Zgodnie z przepisem art. 220 § 3 ppsa skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało prawidłowo doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 3 marca 2020 r. Zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 10 marca 2020 r., natomiast wpis sądowy od skargi został uiszczony [...] marca 2020 r. (k. 15 akt sądowych), a więc z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 ppsa, orzekł jak w pkt 1 sentencji postanowienia. O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi Sąd orzekł, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa – w pkt 2 postanowienia.