Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 maja 2020 r., sygn. akt VIII SA/Wa 113/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Justyna Mazur przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Radomiu
Sprawa
sprawy ze skargi G. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpoznania

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić G. P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Pismem z [...] stycznia 2019 r. G. P. (dalej: "skarżący") reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata), wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej: "Sąd") na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: "DIAS", "Dyrektor IAS") z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Pismem z 28 lutego 2020 r., w wykonaniu zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału z 12 lutego 2020 r., pełnomocnik skarżącego został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi. Ww. wezwanie Sądu prawidłowo doręczono pełnomocnikowi skarżącego [...] marca 2020 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 14 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Na wstępie należy podkreślić, że skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego podlega merytorycznemu rozpoznaniu jedynie w sytuacji, gdy spełnia niezbędne wymogi formalne przewidziane przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, zwana dalej: "ppsa") oraz zostanie prawidłowo opłacona.

Zgodnie z przepisem art. 220 § 3 ppsa skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Jak wynika z akt sprawy wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało prawidłowo doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 3 marca 2020 r. Zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 10 marca 2020 r., natomiast wpis sądowy od skargi został uiszczony [...] marca 2020 r. (k. 15 akt sądowych), a więc z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.

Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 ppsa, orzekł jak w pkt 1 sentencji postanowienia. O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi Sąd orzekł, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa – w pkt 2 postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 kwietnia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.