Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. (zwane dalej: "Kolegium"), po rozpoznaniu odwołania [...] B J od decyzji Prezydenta Miasta R znak [...], z dnia [...] czerwca 2014 r. zakazującej ww. wykonywania działalności gospodarczej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miasta R, orzekło o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.
Decyzja ta, zawierająca pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi, została prawidłowo doręczona ustanowionemu w sprawie pełnomocnikowi w dniu 9 września 2014 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru w aktach administracyjnych – k. 21).
Pismem z dnia 16 października 2014 r. (data nadania) B J (skarżąca) wniosła do Prezydenta Miasta R skargę na ww. decyzję. Odwołanie to zostało przekazane do Kolegium w dniu 21 października 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwana dalej: "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a). W myśl natomiast art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Jak wynika z akt sprawy, skarżąca została prawidłowo pouczona o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia. W tej sytuacji termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 9 października 2014 r., natomiast skargę wniesioną w dniu 21 października 2013 r. (data złożenia w Kolegium), należy uznać za założoną z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.