Uzasadnienie
Z.S. i G.S. w dniu 12 maja 2008 r. (data złożenia w biurze organu) wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ze skargą na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Przedmiotowa decyzja została doręczona skarżącym w dniu 7 kwietnia 2008r. Termin do złożenia skargi upłynął w dniu 7 maja 2008r.
Na rozprawie przed Sądem w dniu 16 stycznia 2009r. pełnomocnik skarżących złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi, oświadczając w tymże dniu dowiedział się o uchybieniu terminu do złożenia przedmiotowego wniosku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej p.p.s.a, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Natomiast art. 87 § 1 i 2 p.p.s.a stanowi, że pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienie terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.
Powyższe oznacza, że przywrócenia terminu może domagać się strona, która przyznaje, iż nie dokonała czynności w terminie i jest w stanie uprawdopodobnić, że stało się tak bez jej winy ze względu na wystąpienie okoliczności od niej niezależnych, którym pomimo dołożenia należytej staranności nie była w stanie przeciwdziałać.
Należy jednak zauważyć, iż przedmiotowy wniosek nie został przez pełnomocnika skarżących uzasadniony, nie zostały bowiem podane żadne okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.
W tej sytuacji Sąd, na podstawie art. 86 § 1 w związku z art. 87 § 2 p.p.s.a. odmówił Z.S. i G.S. przywrócenia terminu do wniesienia skargi.