Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. K. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z [...] grudnia 2017 r. nr [...].
Pismem z 27 czerwca 2018 r., oddanym 6 lipca 2018 r. w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (o czym świadczy stempel na kopercie, k.43), pełnomocnik organu wniósł o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyżej wymienionego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 141 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, dalej: p.p.s.a.) w sprawach, w których skargę oddalono uzasadnienie wyroku może być sporządzone jedynie na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu jego sentencji.
Powyższy termin nie może być wydłużony ani skrócony, jest to bowiem termin ustawowy, którego przekroczenie powoduje bezskuteczność dokonanej czynności (art. 85 p.p.s.a.). Złożenie wniosku po terminie skutkuje odmową sporządzenia uzasadniania.
W przedmiotowej sprawie termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął 29 czerwca 2018 r. Tymczasem wniosek o sporządzenie uzasadnienia został nadany na poczcie w dniu 6 lipca 2018 r., co w świetle art. 83 § 3 p.p.s.a. jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu, a zatem z uchybieniem siedmiodniowego terminu określonego w art. 141 § 2 p.p.s.a.
Mając powyższe na względzie, działając na podstawie art. 141 § 2 oraz § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w punkcie 1 sentencji postanowienia. O zwrocie uiszczonej opłaty kancelaryjnej za sporządzenie uzasadnienia wyroku orzeczono na podstawie art. 225 p.p.s.a.