Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 czerwca 2015 r., sygn. akt VIII SA/Wa 239/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Iwona Szymanowicz - Nowak
Rozpoznanie
w dniu 11 czerwca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K C na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od spadków i darowizn postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 marca 2015 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) K C (skarżący) wniósł bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od spadków i darowizn.

W dniu 11 marca 2015 r. Sąd przekazał skargę do ww. organu odwoławczego celem udzielenia odpowiedzi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej: "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.).

Zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku jej wniesienia bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien przekazać skargę właściwemu organowi administracji publicznej.

O zachowaniu terminu do wniesienia skargi, określonego w art. 53 § 1-3 p.p.s.a., decyduje wówczas data jej nadania przez sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej. Takie stanowisko jest przyjęte i utrwalone w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1983/09, postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 września 2009 r., sygn. akt III SA/Łd 427/09).

Decyzja będąca przedmiotem skargi, zawierająca pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi, została prawidłowo doręczona na adres skarżącego w dniu 3 lutego 2015 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru w aktach administracyjnych – k. 42), tym samym termin do wniesienia skargi upływał w dniu 5 marca 2015 r. Tymczasem skarżący, wniósł skargę bezpośrednio do Sądu w dniu 2 marca 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym), z pominięciem przewidzianego przez ustawę pośrednictwa organu, którego akt jest przedmiotem skargi. W takim przypadku należało ocenić terminowość złożenia skargi według daty jej nadania przez Sąd do organu, które nastąpiło w dniu 11 marca 2015 r. i która to data jest datą wniesienia skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W z dnia [..] stycznia 2015 r.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Stosownie do art. 58 § 3 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 maja 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.