Uzasadnienie
Pismem z dnia 2 marca 2015 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) K C (skarżący) wniósł bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od spadków i darowizn.
W dniu 11 marca 2015 r. Sąd przekazał skargę do ww. organu odwoławczego celem udzielenia odpowiedzi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej: "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.).
Zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku jej wniesienia bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien przekazać skargę właściwemu organowi administracji publicznej.
O zachowaniu terminu do wniesienia skargi, określonego w art. 53 § 1-3 p.p.s.a., decyduje wówczas data jej nadania przez sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej. Takie stanowisko jest przyjęte i utrwalone w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1983/09, postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 września 2009 r., sygn. akt III SA/Łd 427/09).
Decyzja będąca przedmiotem skargi, zawierająca pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi, została prawidłowo doręczona na adres skarżącego w dniu 3 lutego 2015 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru w aktach administracyjnych – k. 42), tym samym termin do wniesienia skargi upływał w dniu 5 marca 2015 r. Tymczasem skarżący, wniósł skargę bezpośrednio do Sądu w dniu 2 marca 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym), z pominięciem przewidzianego przez ustawę pośrednictwa organu, którego akt jest przedmiotem skargi. W takim przypadku należało ocenić terminowość złożenia skargi według daty jej nadania przez Sąd do organu, które nastąpiło w dniu 11 marca 2015 r. i która to data jest datą wniesienia skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W z dnia [..] stycznia 2015 r.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Stosownie do art. 58 § 3 p.p.s.a., Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a, orzekł jak w sentencji postanowienia.