Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 listopada 2014 r., sygn. akt VIII SA/Wa 288/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Szymanowicz - Nowak
Rozpoznanie
w dniu 13 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata
Sprawa
w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lutego 2014 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia odrzucić sprzeciw

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] września 2014 r. (data złożenia formularza) A. S. (skarżący) wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

W oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątkowym oraz uzyskiwanych dochodach zawartym we wniosku o przyznanie prawa pomocy podał, że mieszka na ulicy, nie ma możliwości i prawa korzystania z mieszkania w R. przy ul. J. Z adresu tego został wymeldowany na bruk. Wskazał także, że jego dobra osobiste zostały zniszczone, a prywatne mienie w kwocie około [...] tys. rozkradzione i sprzedane. Nie może podjąć żadnej legalnej pracy, nie ma do tego prawa. Podał również, że majątek jego firmy prywatnej został zniszczony i rozkradziony. Oświadczył, iż jego dochody są "zerowe".

Pismem z dnia 29 września 2014 r. referendarz sądowy wezwał skarżącego do uzupełnienia wniosku o prawo pomocy poprzez złożenie: zaświadczenia o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej; złożenie zaświadczenia z właściwej jednostki opieki społecznej, dotyczącej sytuacji materialnej i rodzinnej skarżącego; wskazanie kto ponosi koszty utrzymania skarżącego i jaka jest wysokość tych kosztów, wyjaśnienie z jakich przyczyn skarżący nie może podjąć "legalnej pracy", w terminie 7 dni, pod rygorem odmowy przyznania prawa pomocy. Wezwanie niniejsze zostało doręczone skarżącemu w dniu [...] października 2014 r. (k. 171 akt sądowych).

W dniu [...] października 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżący złożył pismo, w którym wyjaśnił, że nie posiada statusu osoby bezrobotnej. Takiego statusu zgodnie z prawem nie może posiadać, bowiem jest właścicielem prywatnej spółki z o.o. Oświadczył, że utrzymuje go ulica. By przetrwać tę tragiczną sytuację, uzyskuje pomoc od znajomych, przyjaciół i zwykłych ludzi.

Postanowieniem z dnia 17 października 2014 r. referendarz sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Postanowienie niniejsze zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 października 2014 r. (k. 186 akt sądowych).

Pismem z dnia [...] listopada 2014 r. (data osobistego złożenia na biurze podawczym Sądu) skarżący wniósł sprzeciw na powołane postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., zwana dalej "p.p.s.a."), od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8 ustawy, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Zgodnie natomiast z treścią art. 259 § 2 p.p.s.a., sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym sprzeciw, wniesiony po terminie.

W rozpatrywanej sprawie wskazany wyżej siedmiodniowy termin dla złożenia sprzeciwu nie został zachowany. Z adnotacji na zwrotnym potwierdzeniu odbioru postanowienia referendarza sądowego wynika, że zostało ono prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 24 października 2014 r. Zatem termin do wniesienia sprzeciwu upłynął bezskutecznie z dniem 31 października 2014 r. Tymczasem ww. środek zaskarżenia skarżący złożył osobiście na biurze podawczym Sądu w dniu 3 listopada 2014 r., a więc z ewidentnym uchybieniem ustawowego terminu do dokonania tej czynności.

Mając na uwadze powołane okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 kwietnia 2015 r., dokument z 19 marca 2015 r., dokument z 17 października 2014 r., dokument z 27 sierpnia 2014 r., dokument z 25 czerwca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.