Uzasadnienie
Pismem z 20 marca 2017 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) R. M. (zwany dalej: skarżący), wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...]lutego 2017 r. znak [...]w przedmiocie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W odpowiedzi na wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Postanowieniem z 22 czerwca 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 298/17 starszy referendarz sądowy orzekł o odmowie przyznania prawa pomocy. Ww. rozstrzygnięcie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Sądu z 21 sierpnia 2017 r.
W związku z prawomocnym orzeczeniem w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy, Sąd pismem z 31 sierpnia 2017 r., wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału 30 sierpnia z 2017 r., wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie niniejsze zostało doręczone skarżącemu 4 września 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 88 akt sądowych).
Po sprawdzeniu w rejestrze dochodów budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzono, że skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, zwana dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. Art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącemu 4 września 2017 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 11 września 2017 r. Ponieważ w zakreślonym terminie skarżący nie uiścił wpisu sądowego, skargę należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł o odrzuceniu skargi.