Uzasadnienie
Pismem z 23 kwietnia 2018 r. (data złożenia bezpośrednio w organie) M. T. (zwana dalej: skarżąca), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] kwietnia 2017 r. Nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.
W odpowiedzi na wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy poprzez częściowe zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z 30 lipca 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 392/18 referendarz sądowy postanowił o odmowie przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
W związku z prawomocnym orzeczeniem w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy, Sąd pismem z 12 września 2018 r., wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 11 września 2018 r., wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie niniejsze zostało doręczone skarżącej 20 września 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - karta 39 akt sądowych).
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzono, że skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., zwana dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej, którą strona na wezwanie sądu winna była opłacić.
Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącej 20 września 2018 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 27 września 2018 r. Ponieważ w zakreślonym terminie skarżąca nie uiściła wpisu sądowego, skargę należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł o odrzuceniu skargi.