Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 25 września 2015 r., sygn. akt VIII SA/Wa 41/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Sławomir Fularski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r. znak [...] w przedmiocie zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie odbierania odpadów komunalnych postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z 4 grudnia 2014 r. B. J. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powołaną wyżej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: "SKO") z [...] sierpnia 2014 r. Przedmiotowa skarga została wniesiona bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (data wpływu 5 grudnia 2014 r.). Sąd przekazał skargę do SKO w [...] 21 stycznia 2015 r.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej "u.p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zasadą jest, że skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 i 2 u.p.p.s.a.).

Zaskarżona decyzja została prawidłowo doręczona skarżącej 9 września 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych – k. 21). Zawierała ona prawidłowe pouczenie o trybie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego, który upłynął z dniem 9 października 2014 r.

W myśl art. 83 § 3 u.p.p.s.a., oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Powszechnie akceptowany w orzecznictwie jest pogląd, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, jako datę wniesienia skargi należy przyjąć datę nadania przez sąd przesyłki zawierającej skargę do organu, który wydał zaskarżony akt (vide: postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2009 r., II OSK 1918/08, baza Lex nr 527759; postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 16 września 2009 r., III SA/Łd 427/09, publ. Wspólnota 2009/44/31, baza Lex 523501).

Przepis art. 58 § 1 pkt 2 u.p.p.s.a. stanowi, że sąd jest zobligowany odrzucić skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W niniejszej sprawie skarżąca błędnie wniosła skargę bezpośrednio do Sądu. Sąd przekazał skargę organowi 21 stycznia 2015 r. W tej sytuacji należy przyjąć, że skarga została złożona z uchybieniem 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 53 § 1u.p.p.s.a.

Mając na względzie opisane wyżej okoliczności, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 u.p.p.s.a., skargę należało odrzucić.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 lutego 2016 r., dokument z 18 grudnia 2015 r., dokument z 22 kwietnia 2015 r., dokument z 27 marca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.