Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 15 stycznia 2018 r. P. M. działający w imieniu własnym i [...] sp.z o.o. - wspólników spółki cywilnej "[...]" (dalej: skarżący) został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł oraz usunięcia braków formalnych skargi poprzez złożenie oryginału lub poświadczonej za zgodność z oryginałem umowy spółki cywilnej, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwania zostały doręczone skarżącemu 22 stycznia 2018 r. (k. 19 i 20 akt sądowych).
Pismem nadanym w urzędzie pocztowym 7 lutego 2018 r. skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego oraz do uzupełnienia braków formalnych skargi, dołączając dowód uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł. Brak formalny skargi nie został uzupełniony.
Postanowieniem z 15 lutego 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.
Na powyższe postanowienie skarżący złożył zażalenie, które zostało oddalone postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 września 2018 r. wydanym w sprawie o sygn. akt II GZ 293/18.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, dalej: p.p.s.a.), Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Natomiast w myśl art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeżeli pismem tym jest skarga, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a.).
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego oraz do uzupełnienia braków zostały prawidłowo doręczone skarżącemu w dniu 22 stycznia 2018 r. zatem termin do dokonania tych czynności upłynął 29 stycznia 2018 r. Braki formalne skargi nie zostały uzupełnione, natomiast wpis sądowy został uiszczony 7 lutego 2018 r., a więc z uchybieniem siedmiodniowego terminu.
Mając powyższe na względzie należało uznać, iż skarga jako obarczona brakiem fiskalnym i formalnym uniemożliwiającym nadanie jej dalszego biegu powinna ulec odrzuceniu. W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. oraz art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł o jej odrzuceniu (punkt 1 postanowienia).
O zwrocie wpisu w pkt 2 postanowienia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.