Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na powołaną wyżej decyzję Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w R. W dniu 30 stycznia 2008 roku (data wpływu na biuro podawcze) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął wniosek P.K. o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 5 grudnia 2007 roku, wraz z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia. Skarżący podniósł, że w okresie od 26 października do 27 grudnia 2007 roku przebywał w szpitalu w O. Prawdopodobnie w tym okresie wysłano zawiadomienie o terminie rozprawy, którego rodzice nie odebrali a listonosz pozostawił avizo. Od 27 grudnia 2007 r. do 11 stycznia 2008 r. skarżący przebywał na zwolnieniu lekarskim. Dopiero zaniepokojony faktem, że nie otrzymuje żadnego zawiadomienia z Sądu w dniu 28 stycznia 2008 r. zadzwonił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i dowiedział się o prawomocnym zakończeniu sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 – dalej p.p.s.a.), sąd może na wniosek przywrócić termin, jeżeli strona bez własnej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym.
Zgodnie z brzmieniem art. 87 § 1 i § 4 u.p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
Zgodnie z art. 87 § 2 powołanej ustawy, we wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Przesłanki przywrócenia terminu, które muszą być spełnione łącznie, aby wiosek mógł zostać rozpatrzony pozytywnie, określają przepisy § 1-4 art. 87 u.p.p.s.a. Są nimi:
- - wniesienie wniosku o przywrócenie terminu w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu,
- - uprawdopodobnienie okoliczności wskazujących na brak winy strony w uchybieniu terminu,
- - powstanie ujemnych dla strony skutków w zakresie postępowania sądowego,
- - równoczesne ze złożeniem wniosku dokonanie czynności, której strona nie dokonała w terminie (art. 87 § 4).
Sformułowanie "łącznie" oznacza, że w sytuacji, gdy którakolwiek z wymienionych wyżej czterech przesłanek nie zostanie spełniona, zasadnym byłoby wydanie orzeczenia odmownego.
Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym (art. 88 p.p.s.a.) Termin ten liczy się od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu, a nie od daty, w której strona dowiedziała się o uchybieniu terminu.
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą NSA brak winy w uchybieniu terminu można przyjąć tylko wtedy, gdy strona nie mogła przeszkody usunąć, nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku (por. postanowienie NSA z dnia 12 grudnia 2001r., sygn. akt II SA/Wr 1744/00, niepublikowane).
W świetle wyżej powołanych przepisów wniosek P.K. z dnia 28 stycznia 2008 r. uznać należy za spóźniony, bowiem jego wniesienie do Sądu nastąpiło z naruszeniem ustawowego terminu, określonego w omawianym przepisie art. 87 § 1 p.p.s.a. Należy wskazać, iż termin 7 dni do wniesienia wniosku liczy się od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (por. Komentarz do ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek; Zakamycze 2005, s. 217).
Nawet gdyby uznać najkorzystniejszy dla wnioskodawcy sposób oceny i przyjąć za dzień ustania przyczyn uchybienia dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego tj. dzień 11 stycznia 2008 r., to i tak termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upłynął w dniu 18 stycznia 2008 r. W konsekwencji, wniosek nadany w dniu 29 stycznia 2008 r. uznać należy za spóźniony i jako taki podlegający odrzuceniu.
W tej sytuacji Sąd był zwolniony od dokonywania oceny innych okoliczności sprawy mogących mieć wpływ na dopuszczalność złożonego wniosku.
Na marginesie zauważyć należy, że na Sądzie nie ciążył obowiązek powiadomienia skarżącego o wyroku Sądu z dnia 5 grudnia 2007 r., którym oddalono skargę. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu jedynie w przypadku wydania wyroku, którym została uwzględniona skarga i z urzędu doręcza taki wyrok wraz z uzasadnieniem wszystkim uczestnikom postępowania. Natomiast w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odpis sentencji wyroku doręcza się stronom jedynie, jeżeli wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym, a uzasadnienia wyroku nie sporządza się z urzędu (art. 139 § 4 w/w ustawy).
Orzeczenia kończące postępowanie w sprawie Sąd podaje do wiadomości na posiedzeniu jawnym poprzez publiczne ogłoszenie polegające na odczytaniu sentencji orzeczenia, a nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia (art. art. 97, art. 139 p.p.s.a.).
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 86 § 1 i art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.