Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] grudnia 2013 r. (data nadania) A. M. (skarżący) złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu skargę na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] października 2013 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Pismem z dnia [...] stycznia 2014 r. Sąd wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie niniejsze zostało doręczone skarżącemu w dniu [...] stycznia 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - karta [...] akt sądowych). Zatem termin do uiszczenia wpisu upływał w dniu 4 lutego 2014 r. Wpis sądowy od skargi skarżący uiścił w dniu [...] lutego 2014 r., a więc z dwudniowym uchybieniem ww. terminu.
Jednocześnie w dniu [...] lutego 2014 r. skarżący wniósł do Sądu pismo zawierające wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi wskazując, że terminowi uchybił z przyczyn technicznych, z przyczyn przez niego nie zawinionych. Skarżący podał, iż dyspozycję wypłaty przekazał do banku [...] w dniu [...] lutego 2014 r. i według jego wiedzy środki wpłynęły na rachunek Sądu w dniu [...] lutego 2014 r. Biorąc pod uwagę minimalne opóźnienie wpłaty i jednocześnie awarię, której nie mógł przewidzieć wniósł o pozytywne rozpoznanie ww. wniosku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do postanowień art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; zwana dalej p.p.s.a.), czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jednym z warunków przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu.
Zgodnie z art. 86 § 1 p.p.s.a. sąd może na wniosek przywrócić termin, jeżeli strona bez własnej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 1 i § 4 p.p.s.a.). We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2).
Z brzmienia cytowanych wyżej przepisów wynika, że instytucja przywrócenia terminu ma charakter wyjątkowy i może mieć zastosowanie jedynie wtedy, gdy wszystkie określone w nich przesłanki zostaną spełnione łącznie, tj. wniesienie wniosku w ciągu siedmiu dni od ustania przeszkody uniemożliwiającej dochowanie terminu, dopełnienie (wraz z wnioskiem) czynności, dla której był ustanowiony termin oraz brak winy w uchybieniu terminu. Przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi uzależnione jest od przesłanki uprawdopodobnienia przez wnoszącego wniosek braku winy po jego stronie w uchybieniu terminu. Przy czym uchybienie terminu jest niezawinione wówczas, gdy nawet przy dołożeniu najwyższej staranności strona nie mogła w terminie dopełnić czynności procesowej, a brak winy w uchybieniu terminu można uznać tylko wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.
Strona musi więc uwiarygodnić swą staranność, jak również fakt, że przeszkoda, która spowodowała niedotrzymanie terminu, była od niej niezależna (por. postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 20.10.2004r. sygn. akt IV SA/Gl 647/04). Zatem przywrócenie terminu nie jest więc dopuszczalne, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa.
W rozpoznawanej sprawie skarżący nie wykazał, że mimo dołożenia należytej staranności nie był w stanie dokonać czynności procesowej w terminie. Zarządzenie Sądu wzywające do uiszczenia wpisu od skargi zostało stronie prawidłowo doręczone w dniu [...] stycznia 2014 r. Odbiór niniejszego wezwania pokwitował sam skarżący. Tym samym termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu [...] lutego 2014 r.
W przedmiotowej sprawie skarżący w ogóle nie wyjaśnił przyczyny uchybienia terminu do uiszczenia wpisu sadowego od skargi, uznał jedynie, że opóźnienie to jest niewielkie. Podał, iż dyspozycję przelewu złożył w banku w dniu [...] marca 2014 r., a więc nastąpiło to już po upływie wyznaczonego terminu do uiszczenia wpisu. Tym samym wobec braku przyczyny uchybienia do wykonania ww. czynności nie można mówić o zaistnieniu przesłanek do przywrócenia terminu do jej wykonania.
W świetle powyższych rozważań, w ocenie Sądu, niedochowanie przez skarżącego terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi nie jest następstwem okoliczności od niego niezależnych, lecz jest wynikiem niedostatecznej dbałości i staranności w prowadzeniu własnych spraw.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności faktyczne i prawne sprawy, Sąd uznał, iż nie wystąpiły okoliczności uzasadniające przywrócenie uchybionego terminu i w konsekwencji, na podstawie art. 86 § 1 w związku z art. 87 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.