Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 marca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na powołaną wyżej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. W dniu [...] kwietnia 2009 roku (data stempla pocztowego) G. M. wysłała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 11 marca 2009 roku. Skarżąca podniosła, że czekała na wypis wyroku z Sądu, zaś za pomyłkę przeprasza i prosi o pozytywne załatwienie sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej zwana p.p.s.a.), sąd może na wniosek przywrócić termin, jeżeli strona bez własnej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym.
Zgodnie z brzmieniem art. 87 § 1 i § 4 u.p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
Zgodnie z art. 87 § 2 powołanej ustawy, we wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Przesłanki przywrócenia terminu, które muszą być spełnione łącznie, aby wiosek mógł zostać rozpatrzony pozytywnie, określają przepisy § 1-4 art. 87 u.p.p.s.a. Są nimi:
- - wniesienie wniosku o przywrócenie terminu w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu,
- - uprawdopodobnienie okoliczności wskazujących na brak winy strony w uchybieniu terminu,
- - powstanie ujemnych dla strony skutków w zakresie postępowania sądowego,
- - równoczesne ze złożeniem wniosku dokonanie czynności, której strona nie dokonała w terminie (art. 87 § 4).
Stosownie do treści art. 88 p.p.s.a. spóźniony lub z mocy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Skarżąca obecna na rozprawie w dniu 11 marca 2009 r. została prawidłowo pouczona o przysługujących jej prawach.
Termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął w dniu 18 marca 2009 r.
Wniosek o przywrócenie terminu do sporządzenia uzasadnienia wyroku G. M. złożyła po upływie ponad miesiąca od rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia, nie uprawdopodabniając okoliczności wskazujących na brak jej winy w uchybieniu terminu. Przyjąć zatem należy, że niedochowanie przez stronę skarżącą terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia nie jest następstwem okoliczności niezależnych od strony, lecz jest wynikiem niedostatecznej dbałości i staranności w prowadzeniu własnych spraw.
Z treści wniosku o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie wynika wyraźnie fakt zaistnienia i ustania przeszkody, a co za tym idzie nie da się również określić terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu, dlatego Sąd wydał rozstrzygnięcie merytoryczne w przedmiocie uchybienia terminu na podstawie art. 86 §1 p.p.s.a. (Zob. "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz." B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka – Medek, Zakamycze 2006, s. 213).
Na marginesie zauważyć należy, że na Sądzie nie ciążył obowiązek przesłania skarżącej odpisu wyroku Sądu z dnia 11 marca 2009 r., którym oddalono skargę. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu jedynie w przypadku wydania wyroku, którym została uwzględniona skarga i z urzędu doręcza taki wyrok wraz z uzasadnieniem wszystkim uczestnikom postępowania. Natomiast w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odpis sentencji wyroku doręcza się stronom jedynie, jeżeli wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym, a uzasadnienia wyroku nie sporządza się z urzędu (art. 139 § 4 p.p.s.a.).
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 86 §1 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.