Uzasadnienie
Zgodnie art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Jak wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru strona skarżąca odebrała decyzję w dniu 18 marca 2014 r. Decyzja zawierała prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie złożenia skargi do Sądu Administracyjnego. W związku z powyższym termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 17 kwietnia 2014r. tj. po upływie trzydziestu dni od daty doręczenia decyzji skarżącej.
Z akt sprawy wynika, że skarga na przedmiotową decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi została wysłana bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 16 kwietnia 2014 r. (data stempla pocztowego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Od dnia 1 stycznia 2006r. skargi wnoszone bezpośrednio do wojewódzkich sadów administracyjnych (zamiast, jak wynika z art. 54 § 1 p.p.s.a. za pośrednictwem organów, których działanie lub bezczynność są przedmiotem skarg), są nadal przekazywane do właściwych organów, jednak termin do wniesienia skargi jest liczony od daty jej nadania przez Sąd w urzędzie pocztowym. Ryzyko przekroczenia w takim przypadku 30 dniowego – procesowego terminu do wniesienia skargi obciąża po dniu 1 stycznia 2006 r. stronę skarżącą.
Jedynie w okresie przejściowym, tj. od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005 r., z mocy szczególnego przepisu – art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, termin do wniesienia skargi był zachowany nie tylko w sytuacji jej złożenia w organie lub nadania ich za pośrednictwem poczty na adres organu, ale także w chwili złożenia w wojewódzkim sądzie administracyjnym lub nadania w urzędach pocztowych na adres sądu.
Przedmiotowa skarga została przekazana organowi odwoławczemu w dniu 28 kwietnia 2014 r.
Z tego też względu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt. 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.