Uzasadnienie
Postanowieniem z 17 listopada 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 594/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi E. M. (zwana dalej: skarżąca) na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] maja 2016 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu przedstawienia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych, orzekł o odrzuceniu skargi i zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od skargi.
Pismem z [...] grudnia 2016 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżąca złożyła skutecznie zażalenie na powołane wyżej postanowienie.
Pismami z 27 grudnia 2016 r. Sąd, wykonując zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 27 grudnia 2016 r., wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł oraz uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie trzech odpisów zażalenia pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwania niniejsze zostały doręczone skarżącej 16 stycznia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - karta 87 i 88 akt sądowych).
Wpis sądowy od zażalenia został uiszczony 23 stycznia 2017 r. (k. 92 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zauważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z przepisem art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, zwana dalej: p.p.s.a.), zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Takie wymagania przewidziane zostały w Rozdziale 1 Działu III ww. ustawy.
Zgodnie z art. 47 § 1 p.p.s.a., do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Z art. 49 § 1 p.p.s.a. wynika, że w wypadku, gdy pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej (art. 197 § 2 p.p.s.a.). Ja wynika z regulacji art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zatem w przypadku zażalenia, jeżeli strona w wyznaczonym terminie nie uzupełni jego braków, to zgodnie z art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci je na posiedzeniu niejawnym.
W rozpatrywanej sprawie skarżąca została prawidłowo wezwana do uzupełnienia braku formalnego zażalenia poprzez nadesłanie w terminie 7 dni trzech odpisów zażalenia, pod rygorem jego odrzucenia. Powyższe wezwanie zostało prawidłowo doręczone skarżącej 16 stycznia 2017 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 23 stycznia 2016 r. W terminie zakreślonym do dokonania czynności skarżąca nie uzupełniła braków formalnych zażalenia. Wobec powyższego zażalenie należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia (pkt 1). O zwrocie uiszczonego wpisu od zażalenia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. (pkt 2 sentencji postanowienia).