Uzasadnienie
Pismem z 16 lipca 2018 r. W. C. (dalej: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na pismo Wojewody M. z [...] czerwca 2018 r. odwołujące go ze stanowiska członka Rady [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pismem z 8 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 7 grudnia 2018 r., wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Ww. wezwanie Sądu prawidłowo doręczono skarżącemu 17 grudnia 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 20 akt sądowych).
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzono, że skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, zwana dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej w kwocie 200 zł, którą strona na wezwanie Sądu winna była opłacić.
Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącemu 17 grudnia 2018 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 24 grudnia 2018 r. Ponieważ w zakreślonym terminie skarżący nie uiścił wpisu sądowego, skargę należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności Sąd, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.