Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 2 lutego 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 602/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Sławomir Fularski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 lutego 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Radomiu
Sprawa
sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia [...] maja 2015 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za czynności kontrolne związane z kontrolą doraźną towarów paczkowanych postanawia:

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić skarżącej uiszczony wpis sądowy w kwocie [...] zł.

Uzasadnienie

[...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "skarżąca") w dniu [...]czerwca 2015 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia [...]maja 2015 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za czynności kontrolne związane z kontrolą doraźną towarów paczkowanych. Sąd przekazał skargę właściwemu organowi przy piśmie z dnia 23 czerwca 2015 r., o czym poinformował skarżącą.

Postanowieniem z dnia 1 grudnia 2015 r. (II GZ 764/15) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącej wniesione na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2015 r. w zakresie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do dyspozycji art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej: "p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Z akt sprawy wynika, że przesyłka pocztowa zawierająca zaskarżoną decyzję została doręczona pełnomocnikowi skarżącej dnia 22 maja 2015 r. Zaskarżona decyzja zawierała prawidłowe pouczenie o prawie i terminie do wniesienia skargi.

W niniejszej sprawie trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął 22 czerwca 2015 r. i najpóźniej w tym dniu skarżąca mogła skutecznie wnieść skargę.

Powszechnie akceptowany w orzecznictwie jest pogląd, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, jako datę wniesienia skargi należy przyjąć datę nadania przez sąd przesyłki zawierającej skargę do organu, który wydał zaskarżony akt (vide: postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2009 r., II OSK 1918/08, baza Lex nr 527759; postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 16 września 2009 r., III SA/Łd 427/09, publ. Wspólnota 2009/44/31, baza Lex 523501).

Przepis art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że sąd jest zobligowany odrzucić skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W niniejszej sprawie skarżąca błędnie wniosła skargę bezpośrednio do Sądu. Sąd przekazał skargę właściwemu organowi 24 czerwca 2015 r. (data wpływu do organu 26 czerwca 2015 r.). W tej sytuacji należy przyjąć, że skarga została złożona z uchybieniem 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a.

Mając na względzie opisane wyżej okoliczności, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 p.p.s.a., skargę należało odrzucić (pkt 1 postanowienia).

Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1) p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w pkt 2 postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 września 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.