Uzasadnienie
Pismem z dnia 8 września 2012 r. A. S. (dalej: "skarżący") wniósł skargę do wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której zawarł wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na ww. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z [...] lipca 2012 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, która została mu doręczona w dniu 24 lipca 2012 r.
Postanowieniem z dnia 20 listopada 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu.
Na powyższe postanowienie skarżący wniósł zażalenie.
Postanowieniem z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. akt I FZ 4/13, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie. Tym samym postanowienie Sadu z dnia 20 listopada 2012 r. stało się prawomocne.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 270; dalej: "p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Przepis art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że sąd jest zobligowany odrzucić skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Zaskarżona decyzja zostało prawidłowo doręczona skarżącemu w dniu 24 lipca 2012 r. Zawierała ono prawidłowe pouczenie o trybie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego, który upłynął z dniem 23 sierpnia 2012 r.
W myśl art. 83 § 3 p.p.s.a., oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Z akt sprawy wynika natomiast, że pismo stanowiące skargę złożone zostało w urzędzie pocztowym 8 września 2012 r. (zgodnie z datą stempla pocztowego na kopercie – k. 6 akt sądowych). W tej sytuacji należy przyjąć, że skarga została złożona z uchybieniem 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. Termin do złożenia skargi nie został zaś przywrócony.
Z tych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w sentencji postanowienia.