Uzasadnienie
A. K. (dalej jako skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na ww. decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2013 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Pismem z dnia 16 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wykonując zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 14 października 2013 r., wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od ww. skargi oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie dwóch odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwań, pod rygorem jej odrzucenia. Skarżącemu prawidłowo doręczono powyższe wezwania w dniu 18 października 2013 r. Wyznaczony przez Sąd termin upłynął zatem 25 października 2013 r.
W piśmie z dnia 30 października 2013 r. skarżący zawarł wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi oraz do usunięcia braków formalnych skargi. Jednocześnie skarżący usunął braki formalne skargi i uiścił wpis w wysokości [...] złotych.
Postanowieniem z dnia 8 listopada 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych i uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Skarżący na powyższe postanowienie Sądu wniósł zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który postanowieniem z dnia 24 stycznia, sygn. akt II OZ 33/14, oddalił zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zgodnie z przepisem art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej p.p.s.a.), sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Skarżącemu prawidłowo doręczono powyższe wezwania 18 października 2013 r. Wyznaczony przez Sąd termin upłynął zatem 25 października 2013 r.
W dniu 29 października 2013 r. skarżący uiścił wpis sądowy od skargi w kwocie [...] zł, zaś w dniu 30 października 2013 r. usunął braki formalne skargi.
Ponieważ Sąd prawomocnie nie przywrócił skarżącemu terminu do usunięcia braków formalnych skargi oraz uiszczenia wpisu sądowego od skargi, uznać należy, że skarżący dokonał tych czynności po terminie, co skutkuje odrzuceniem skargi.
Z tych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w punkcie pierwszym postanowienia.
O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., jak w punkcie drugim postanowienia.