Uzasadnienie
Postanowieniem z 14 stycznia 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 912/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł o odrzuceniu skargi A. G. (skarżący) na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Podstawę powyższego stanowiło ustalenie, że skarżący nie uzupełnił braków formalnych skargi oraz nie uiścił wpisu sądowego w prawidłowej wysokości.
W dniu 22 stycznia 2016 r. do akt niniejszej sprawy włączono dokumentację, błędnie włączoną uprzednio do innych dokumentów sądowych - odpis skargi osobiście podpisanej przez skarżącego. Brak ten uzupełniony został przez skarżącego 15 grudnia 2015 r. (data nadania w urzędzie pocztowym, data wpływu do Sądu 18 grudnia 2015 r.).
Postanowieniem z 4 marca 2016 r., sygn. akt VIII SA/Wa 912/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu zażalenia skarżącego z 2 lutego 2016 r. (data nadania) na postanowienie z 14 stycznia 2016 r., orzekł o uchyleniu zażalonego postanowienia w całości.
Na powołane postanowienie z 4 marca 2016 r. zażalenie złożyła E. P. (uczestnik postepowania).
Pismem z 4 kwietnia 2016 r., Sąd wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 1 kwietnia 2016 r., wezwał uczestnika postępowania do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie [...] zł pouczając, że czynności tej należy dokonać w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie niniejsze zostało doręczone skarżącej 6 kwietnia 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - karta 97 akt sądowych).
Po sprawdzeniu w rejestrze dochodów budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzono, że uczestnik postępowania nie uiścił należnego wpisu od zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zauważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwana dalej p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata. Art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Zażalenie wniesione w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej, którą uczestnik postępowania na wezwanie sądu winien był opłacić.
Jak wynika z akt sprawy wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone uczestnikowi postępowania 6 kwietnia 2016 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 13 kwietnia 2016 r. Wobec faktu, iż uczestnik postępowania wpisu nie uiścił, zażalenie należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.