Uzasadnienie
- 1. Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16 Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 180 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm., dalej powoływana również jako "P.p.s.a."), odrzucił skargę kasacyjną R. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 862/15, mocą którego oddalono skargę podatnika na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 marca 2015 r., wydaną wobec skarżącego w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2008 r. Jak bowiem zauważył sąd kasacyjny odpis wyroku Sądu pierwszej instancji wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi strony 26 stycznia 2016 r. (k. 127 akt sądowych). Trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał z dniem 25 lutego 2016 r. (czwartek). Przedmiotowa skarga kasacyjna została jednak nadana w urzędzie pocztowym dopiero 29 lutego 2016 r., a zatem po upływie ustawowego terminu.
- 2. Pismem z dnia 7 listopada 2016 r. R. Z. wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnym postanowieniem NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16. Skarga ta została sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika.
- 2.1. W przedmiotowej skardze, o wznowienie postępowania zaskarżono w całości postanowienie NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16. Jako podstawę wznowienia wskazano przepis art. 273 § 2 P.p.s.a., to jest okoliczności faktyczne i środki dowodowe, które mają zasadniczy wpływ na wynik sprawy, z których skarżący nie mógł skorzystać w poprzednim postępowaniu oraz z ostrożności - przepis art. 271 pkt 2 P.p.s.a., to jest nieważność postępowania z powodu pozbawienia skarżącego możliwości wzruszenia oczywiście wadliwego orzeczenia odrzucającego skargę.
- 2.1.1. Zdaniem zastępującego stronę adwokata postanowienie NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16 jest oczywiście wadliwe. Skarga kasacyjna od wyroku WSA w Krakowie, z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 862/15, została bowiem nadana w terminie, tj. w dniu 25 lutego 2016 r., w urzędzie pocztowym w K., co potwierdza zarówno potwierdzenie nadania przesyłki nr [...], jak i wydruk ze strony internetowej Poczty Polskiej śledzenia przesyłki nr [...].
- 2.1.2. Ze względu na powyższe w skardze o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16, wniesiono m.in. o:
- - uchylenie zaskarżonego postanowienia z dnia 29 czerwca 2016 roku o odrzuceniu skargi, a także postanowienia z dnia 30 września 2016 roku o odrzuceniu zażalenia i wznowienie postępowania prowadzonego do sygn. akt I FSK 936/16,
- - rozpoznanie skargi kasacyjnej z dnia 24 lutego 2016 roku, sygn. akt I FSK 936/16 i uchylenie zaskarżonego wyroku WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2015 roku, sygn. akt I SA/Kr 862/15, w całości i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, ewentualnie o rozpoznanie istoty sprawy i uchylenie zaskarżonego wyroku WSA w Krakowie oraz poprzedzających go decyzji Dyrektora Izby Skarbowej i decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w całości,
- - oraz o zasądzenie na rzecz skarżącego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego, według norm przepisanych,
- 3. Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
- 3.1. Wznowienie postępowania może nastąpić wyłącznie z przyczyn przewidzianych w Dziale VII P.p.s.a. Skarga o wznowienie postępowania powinna natomiast spełniać wymogi określone w art. 277 i 279 P.p.s.a., tj.:
- 1) być wniesiona w terminie trzymiesięcznym od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o orzeczeniu dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy,
- 2) zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia,
- 3) zawierać podstawę wznowienia i jej uzasadnienie,
- 4) zawierać okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do jej wniesienia,
- 5) zawierać żądanie o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.
W myśl art. 280 § 1 P.p.s.a., warunkiem możliwości rozpatrywania skargi o wznowienie, jest wniesienie skargi w terminie i oparcie jej na ustawowej podstawie wznowienia. Brak jednego z tych warunków powoduje to, że rozpatrywanie skargi o wznowienie jest niemożliwe, skutkuje więc jej odrzuceniem.
3.2. W rozpoznawanej skardze o wznowienie postępowania jej autorka powołała się na ustawową podstawę wznowienia (art. 273 § 2 P.p.s.a., z ostrożności procesowej art. 271 pkt 2 P.p.s.a.). Jej zdaniem w sprawie postanowienie NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16 jest oczywiście wadliwe. Skarga kasacyjna od wyroku WSA w Krakowie, z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 862/15, została bowiem nadana w terminie, tj. w dniu 25 lutego 2016 r., w urzędzie pocztowym w K., co potwierdza zarówno potwierdzenie nadania przesyłki nr [...], jak i wydruk ze strony internetowej Poczty Polskiej śledzenia przesyłki nr [...].
3.2.1. Z powyższą argumentacją, dotyczącą zaistnienia w sprawie podstawy restytucyjnej należy się zgodzić. W sprawie, wbrew bowiem postanowieniu NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16 skarga kasacyjna skarżącego nadana została w dniu w dniu 25 lutego 2016 r., co wynika zarówno z potwierdzenia nadania przesyłki nr [...], jak i wydruku ze strony internetowej Poczty Polskiej śledzenia przesyłki nr [...]. Odpis wyroku Sądu pierwszej instancji wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi strony 26 stycznia 2016 r. (k. 127 akt sądowych). Trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał z dniem 25 lutego 2016 r. W konsekwencji skarga kasacyjna wniesiona została z zachowaniem trzydziestodniowego terminu.
3.2.2. W tym stanie rzeczy należało przyjąć, że skarżący wniósł skargę o wznowienie postępowania, która wyczerpuje przesłankę z art. 271 pkt 2 P.p.s.a., został bowiem, w wyniku wydania zaskarżonego postanowienia NSA, pozbawiony możliwości działania w rozumieniu powołanego przepisu.
Spełnia ona także wymagania co do trzymiesięcznego terminu jej wniesienia. Odpis postanowienia NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16 pełnomocnik skarżącego otrzymał w dniu 5 sierpnia 2016 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy. Skarga o wznowienie nadana została natomiast w dniu 7 listopada 2016 r. (5 listopada 2016 r. przypadał w sobotę).
3.3. Mając na uwadze, że z akt sprawy wynika, iż skarga kasacyjna została wniesiona w terminie, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 282 P.p.s.a. uchylił postanowienie NSA z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 936/16.