Uzasadnienie
1. Postanowieniem z dnia 21 listopada 2018 r., I SA/Po 613/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę A. W. (zwanego dalej skarżącym) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 17 maja 2018 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r.
Sąd w uzasadnieniu wskazał, że odpis zarządzenia zawierający wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi został skutecznie doręczony w dniu 23 października 2018 r. (karta nr 21). Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał w dniu 30 października 2018 r. Informacja z dnia 8 listopada 2018 r. wskazuje, że skarżący wpisu nie uiścił. Sąd odrzucił skargę.
- 2. W zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu nieopłaconego pisma skarżący wskazał, że bezprawnie odrzucono jego skargę. Wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął próbę wyłudzenia jego pieniędzy.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie nie ma usprawiedliwionych podstaw i dlatego podlega oddaleniu.
3. Stosownie do art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm. – dalej jako p.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
Nie ulega wątpliwości, że skarżący nie uiścił należnego wpisu, a więc sąd I instancji był zobowiązany do odrzucenia skargi. Z przepisów p.p.s.a. wynika obowiązek poniesienia przez stronę kosztów toczącego się z jej inicjatywy postępowania. Przejawem tej zasady jest między innymi obowiązek uiszczenia wpisu, a brak wykonania obowiązku w tym zakresie powoduje, że sąd administracyjny nie może rozpoznać wnoszonych przez stronę pism. Prawidłowo sąd nieopłaconą skargę odrzucił, zatem zażalenie jest niezasadne.
- 4. Z powyższych względów i na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 1 i 2 p.p.s.a., Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.