Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 28 stycznia 2015r. tut. Sąd pozostawił bez rozpoznania wniosek skarżących o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia od postanowienia tut. Sądu z dnia 10 października 2014r. (k. 419, t. III akt administracyjnych).
Odpis postanowienia wraz z pouczeniem o przysługującym zażaleniu został doręczony skarżącym w dniu 16 lutego 2015r. (k. 431-432, t. III akt sądowych).
W dniu 3 marca 2015r. wpłynęło do tut. Sądu pismo skarżących, opatrzone datą 25 lutego 2015r., zawierające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia od postanowienia z dnia 28 stycznia 2015r. (k. 441, t. III akt sądowych).
Zrządzeniem z dnia 9 marca 2015r. Sąd wezwał skarżących o nadesłanie przedmiotowego zażalenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania (k. 454, t. III akt sądowych). Przesyłkę zawierającą powyższe wezwanie skarżący odebrali w dniu 30 marca 2015r. (k. 459-460 t. III akt sądowych). Zatem termin do dokonania czynności upływał z dniem 7 kwietnia 2015r. Z akt sprawy wynika, że skarżący nie złożyli wymaganego zażalenia, natomiast pismem z dnia 31 marca 2015r. (nadanym w dniu 7 kwietnia 2015r.) wnieśli o przedłużenie terminu do złożenia zażalenia do dnia 31 lipca 2019r. (k. 461 akt sądowych).
Zgodnie z art. 49 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012r., poz. 270), dalej p.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli strona nie uzupełniła lub nie poprawiła pisma w terminie, przewodniczący zarządza pozostawienie pisma bez rozpoznania (art. 49 § 2 zdanie pierwsze p.p.s.a.).
Odnosząc się do wniosku skarżących o przedłużenie terminu do uzupełnienia braku formalnego wniosku o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia należy stwierdzić, że nie mógł on zostać uwzględniony, bowiem termin 7-dniowy, o którym mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jest terminem ustawowym. Nie stosuje się więc do niego instytucji przedłużania lub skracania terminu przewidzianej w art. 84 tej ustawy. Ta zarezerwowana jest bowiem dla terminów sądowych wskazanych w art. 82 p.p.s.a. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewiduje instytucji przedłużenia terminu ustawowego. W tej sytuacji należy stwierdzić, że skarżący, pomimo wezwania nie uzupełnili wniosku o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia poprzez złożenie zażalenia.
Z uwagi na powyższe Sąd, na podstawie art. 49 § 2 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.