Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 6 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 297/21

Metryka

Sąd
Dnia 6 sierpnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Alicja Stępień przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 6 sierpnia 2021 roku na posiedzeniu niejawnym zażalenia "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 kwietnia 2021 r. o odrzuceniu skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 stycznia 2021 r., sygn. akt [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2020 rok p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2021 r. (k.

29) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą (dalej w skrócie zwana Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 stycznia 2021 r., w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2020 rok.

Na przedmiotowe postanowienie skarżąca złożyła zażalenie.

Zarządzeniem z dnia 21 czerwca 2021 roku wezwano Spółkę do usunięcia braku formalnego zażalenia poprzez złożenie podpisanego zażalenia, w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia.

Przesyłka zawierająca zarządzenie została doręczona w dniu 28 czerwca 2021 roku (k. 71). Podpisane zażalenie Spółka nadała przesyłką poleconą w dniu 23 lipca 2021 r. (koperta k. 76)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – dalej w skrócie p.p.s.a., czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

Uchybienie terminu w postępowaniu sądowoadministracyjnym zachodzi wówczas, gdy czynność w tym postępowaniu nie została dokonana przez stronę w czasie oznaczonego dla tej czynności terminu ustawowego lub sądowego. Skutkiem uchybienia terminowi do uzupełnienia braków formalnych zażalenia jest jego odrzucenie. Jak stanowi bowiem art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sprawy, przesyłka zawierająca zarządzenie wzywające do uzupełnienia braku formalnego zażalenia została odebrana przez stronę w dniu 28 czerwca 2021 r. (k.

71) W konsekwencji ostatnim dniem siedmiodniowego terminu do uzupełnienia braku formalnego zażalenia był dzień 5 lipca 2021 r. Tymczasem skarżąca Spółka nadała przesyłkę poleconą zawierającą podpisane zażalenie w dniu 23 lipca 2021 r., a zatem po upływie wyznaczonego siedmiodniowego terminu.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 lutego 2022 r., dokument z 30 września 2021 r., dokument z 27 kwietnia 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.