Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2021 r. (k.
29) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą (dalej w skrócie zwana Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 stycznia 2021 r., w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2020 rok.
Na przedmiotowe postanowienie skarżąca złożyła zażalenie.
Zarządzeniem z dnia 21 czerwca 2021 roku wezwano Spółkę do usunięcia braku formalnego zażalenia poprzez złożenie podpisanego zażalenia, w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia.
Przesyłka zawierająca zarządzenie została doręczona w dniu 28 czerwca 2021 roku (k. 71). Podpisane zażalenie Spółka nadała przesyłką poleconą w dniu 23 lipca 2021 r. (koperta k. 76)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – dalej w skrócie p.p.s.a., czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Uchybienie terminu w postępowaniu sądowoadministracyjnym zachodzi wówczas, gdy czynność w tym postępowaniu nie została dokonana przez stronę w czasie oznaczonego dla tej czynności terminu ustawowego lub sądowego. Skutkiem uchybienia terminowi do uzupełnienia braków formalnych zażalenia jest jego odrzucenie. Jak stanowi bowiem art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Jak wynika z akt sprawy, przesyłka zawierająca zarządzenie wzywające do uzupełnienia braku formalnego zażalenia została odebrana przez stronę w dniu 28 czerwca 2021 r. (k.
71) W konsekwencji ostatnim dniem siedmiodniowego terminu do uzupełnienia braku formalnego zażalenia był dzień 5 lipca 2021 r. Tymczasem skarżąca Spółka nadała przesyłkę poleconą zawierającą podpisane zażalenie w dniu 23 lipca 2021 r., a zatem po upływie wyznaczonego siedmiodniowego terminu.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.