Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 17 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił zażalenie skarżącego A.M. z dnia 26 listopada 2021r. od postanowienia Sądu z dnia 28 października 2021r. w przedmiocie odrzucenia zażalenia.
Odpis postanowienia Sądu wraz z uzasadnieniem skarżący odebrał w placówce pocztowej w dniu 25 marca 2021 r.
Na to postanowienie Skarżący wniósł w dniu 6 kwietnia 2021 r. zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu jako spóźnione.
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325), zwanej dalej p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
W niniejszej sprawie zaskarżone zażaleniem postanowienie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 25 marca 2021r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru. Termin do wniesienia zażalenia upłynął bezskutecznie z dniem 1 kwietnia 2021 r. Zażalenie wniesione zostało w dniu 6 kwietnia 2021 r., a zatem po upływie ustawowego terminu.
Zgodnie z art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Jak zaś stanowi art. 197 § 2 p.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. odrzucił zażalenie jako wniesione po pływie terminu.