Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opoluz 9 września 2010 r., sygn. akt I SA/Op 508/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Skład
sędzia WSA Marzena Łozowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 9 września 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 9 września 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skargą wniesioną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu J. P. zaskarżyła decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 9 września 2009r., w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału, doręczonym w dniu 24 listopada 2009 r., Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od skargi, w terminie 7 dni, pod rygorem jej odrzucenia. Skarżąca wpisu nie uiściła, lecz pismem nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 11 grudnia 2009 r. złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu oraz o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w całości.

Postanowieniem z dnia 8 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Natomiast postanowieniem z dnia 11 maja 2010 r. referendarz sądowy zwolnił skarżącą od kosztów sądowych w całości.

Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi skarżąca złożyła zażalenie domagając się jego zmiany oraz przywrócenia terminu lub uchylenia w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 21 lipca 2010r. umorzył postępowanie zażaleniowe jako bezprzedmiotowe albowiem na mocy postanowienia referendarza sądowego z dnia 11 maja 2010r. skarżąca została zwolniona od kosztów sądowych w całości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu zważył, co następuje

W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 127 ze zm.)-/dalej p.p.s.a/ sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku wniesienia skargi, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby w terminie tygodniowym od doręczenia mu wezwania uiścił należną opłatę, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a jeśli pismem tym jest skarga, pod rygorem jej odrzucenia (art. 220 § 3 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od skargi, jednakże wpisu tego nie uiściła w wyznaczonym, tygodniowym terminie, który upłynął z dniem 1 grudnia 2009 r. Należy podkreślić, że wezwanie sądu zawierało szczegółowe pouczenie, co do terminu wypełnienia obowiązku nałożonego na stronę oraz odnośnie skutków jego niedochowania.

Ponieważ, mimo pouczenia, skarga nie została opłacona, sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Końcowo jedynie należy zauważyć, iż sytuacji tej nie zmienia przyznanie skarżącej prawa pomocy, bowiem wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych skarżąca złożyła już po terminie przewidzianym do uiszczenia wpisu (tak też: postanowienie WSA w Opolu z dnia 18.08.2010r., sygn. akt I SA/Op 510/09).

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 maja 2010 r., dokument z 8 marca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.