Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w P. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. odmawiającą uchylenia w całości decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. w przedmiocie określenia W.T. zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
W dniu 3 grudnia 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę podatnika na decyzję Dyrektora Izby Celnej.
Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu 14 stycznia 2009r.
Dnia 11 lutego 2009r. skarżący wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu (art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 1 i § 2). Natomiast zgodnie z art. 88 p.p.s.a. spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Niedopuszczalność wniosku o przywrócenie terminu ma miejsce, gdy uchybienie terminowi nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego, gdy nie nastąpiło uchybienie terminowi, gdy wniosek dotyczy terminu, który nie podlega przywróceniu oraz jeżeli ze względu na stan sprawy przywrócenie stało się zbędne (por. praca zbiorowa pod red. T. Wosia: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2005, s. 338).
W rozpatrywanej sprawie wyrok wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu 14 stycznia 2009r. (k. 36). Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej (art. 177 § 1 p.p.s.a.) upłynął zatem 13 lutego 2009r. (piątek).
Pismo zawierające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej zostało nadane listem poleconym w urzędzie pocztowym w L. 11 lutego 2009r. (k. 38). Tym samym w dacie wniesienia o przywrócenie terminu, nie upłynął jeszcze termin do wniesienia skargi kasacyjnej. Nie mogło więc mieć miejsca uchybienie terminu.
Na marginesie Sąd zauważa, iż dopiero wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej złożony w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu do wniesienia takiej skargi (w rozpatrywanej sprawie od dnia doręczenia niniejszego postanowienia) może zostać rozpatrzony merytorycznie przez Sąd.
Wobec powyższego Sąd, na podstawie przepisu art. 88 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.
/-/ Włodzimierz Zygmont