Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 17 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Po 1046/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 17 lutego 2009r. na posiedzeniu niejawnym wniosku W. T. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 3 grudnia 2008r. sygn. akt I SA/Po 1046/08
Sprawa
w sprawie ze skargi W. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji ostatecznej w sprawie podatku akcyzowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek. /-/ Włodzimierz Zygmont

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w P. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. odmawiającą uchylenia w całości decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. w przedmiocie określenia W.T. zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

W dniu 3 grudnia 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę podatnika na decyzję Dyrektora Izby Celnej.

Wyrok wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu 14 stycznia 2009r.

Dnia 11 lutego 2009r. skarżący wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu (art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 1 i § 2). Natomiast zgodnie z art. 88 p.p.s.a. spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Niedopuszczalność wniosku o przywrócenie terminu ma miejsce, gdy uchybienie terminowi nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego, gdy nie nastąpiło uchybienie terminowi, gdy wniosek dotyczy terminu, który nie podlega przywróceniu oraz jeżeli ze względu na stan sprawy przywrócenie stało się zbędne (por. praca zbiorowa pod red. T. Wosia: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2005, s. 338).

W rozpatrywanej sprawie wyrok wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu 14 stycznia 2009r. (k. 36). Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej (art. 177 § 1 p.p.s.a.) upłynął zatem 13 lutego 2009r. (piątek).

Pismo zawierające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej zostało nadane listem poleconym w urzędzie pocztowym w L. 11 lutego 2009r. (k. 38). Tym samym w dacie wniesienia o przywrócenie terminu, nie upłynął jeszcze termin do wniesienia skargi kasacyjnej. Nie mogło więc mieć miejsca uchybienie terminu.

Na marginesie Sąd zauważa, iż dopiero wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej złożony w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu do wniesienia takiej skargi (w rozpatrywanej sprawie od dnia doręczenia niniejszego postanowienia) może zostać rozpatrzony merytorycznie przez Sąd.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie przepisu art. 88 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

/-/ Włodzimierz Zygmont

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 września 2009 r., dokument z 13 maja 2009 r., dokument z 26 marca 2009 r., dokument z 3 grudnia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.