Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 18 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1062/13, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 oraz art. 194 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. 2012 r., poz. 270 ze zm. - w skrócie: "P.p.s.a."), odrzucił zażalenie W. S. na postanowienie tut. Sądu z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1062/13, odrzucające skargę kasacyjną X. Sp. z o.o.
Odpis powyższego postanowienia doręczono skarżącemu W. S. w dniu 24 marca 2015 r. (druk zwrotnego potwierdzenia odbioru, k. 232 akt sąd.).
Pismem z dnia 31 marca 2015 r. W. S., działając osobiście i w imieniu X. Sp. z o.o., wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.
Mocą zarządzenia z dnia 15 kwietnia 2015 r. skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia z dnia 31 marca 2015 r., w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez: 1) wskazanie, czy zaskarża postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 18 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1062/13, w całości, czy w części;
- 2) podanie podstaw prawnych zażalenia oraz ich uzasadnienie;
- 3) nadesłanie dwóch egzemplarzy podpisanych, i uzupełnionych o w/w elementy, odpisów zażalenia. Ponadto mocą zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 23 kwietnia 2015 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu od zażalenia w wysokości [...] zł, w kasie Sądu albo na rachunek bankowy Sądu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Odpisy powyższych zarządzeń zostały skutecznie doręczone skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r. (druk zwrotnego potwierdzenia odbioru, k. 244 akt sąd.). Wyznaczonych w nich termin upłynął bezskutecznie z dniem 7 maja 2015 r.
Pismem procesowym z dnia 7 maja 2015 r. skarżący wniósł zażalenie na kierowanie do niego korespondencji na adres spółki X. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, zważył co następuje:
Zażalenie należy odrzucić.
Zgodnie z art. 194 § 1 P.p.s.a. zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia enumeratywnie wymienione w tymże przepisie. W myśl art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia, zastosowanie znajdują odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, a zatem do niniejszego postępowania zastosowanie będzie miał także art. 178 P.p.s.a. W przepisie tym ustawodawca zawarł przesłanki odrzucenia skargi kasacyjnej. Przesłankami tymi są wniesienie skargi kasacyjnej (stosownie do art. 197 § 2 P.p.s.a. - zażalenia) po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalnej oraz nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków skargi (zażalenia). W przypadku zatem wystąpienia jednej z przesłanek określonej powołanym wyżej przepisem, Sąd na posiedzeniu niejawnym zobowiązany jest takie zażalenie odrzucić.
W myśl art. 194 § 3 P.p.s.a., zażalenie winno czynić zadość wymaganiom przypisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Stosownie do treści art. 47 § 1 P.p.s.a., do pisma strony, a więc także do zażalenia, należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich pozostałym stronom postępowania.
Podkreślenia wymaga, że Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uchwale 7 sędziów z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. akt I OPS 13/13, (publ. www.orzeczenia.nsa.gov.pl) stwierdził, że niedołączenie przez skarżącego wymaganej liczby odpisów skargi i odpisów załączników, zgodnie z art. 47 § 1 P.p.s.a., jest brakiem formalnym skargi, o którym mowa w art. 49 § 1 w związku z art. 57 § 1 P.p.s.a., uniemożliwiającym nadanie skardze prawidłowego biegu, który nie może być usunięty przez sporządzenie odpisów skargi przez sąd. Uzasadnienie tej uchwały wskazuje, że tak samo należy traktować niedołączenie przez stronę odpisów każdego pisma procesowego, w tym również - z mocy art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. - zażalenia.
Ponadto wskazać należy, że zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, tj. od skarg, skarg kasacyjnych, zażaleń oraz skarg o wznowienie postępowania, pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego. Natomiast stosownie do art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek zażalenia, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego zażalenie, aby, pod rygorem odrzucenia zażalenia przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Powyższa regulacja stanowi, iż opłacenie pisma (w niniejszej sprawie zażalenia) w terminie i w kwocie wskazanej przez sąd stanowi istotny jego element, którego brak uniemożliwia nadanie pismu (zażaleniu) dalszego biegu.
W świetle poczynionych wyżej rozważań w pierwszej kolejności stwierdzić należy, że wniesione przez skarżącego zażalenie z dnia 31 marca 2015 r. na postanowienie tut. Sądu z dnia 18 marca 2015 r. nie spełniało wymogu formalnego określonego w art. 47 § 1 P.p.s.a. Mimo wezwania do usunięcia wskazanych braków zażalenia, skarżący nie dokonał nałożonych na niego przez Sąd czynności procesowych, albowiem za takowe nie można uznać złożonego przez skarżącego pisma procesowego z dnia 7 maja 2015 r., którego treść w żaden sposób nie odnosi się do zarządzenia Sądu z dnia 15 kwietnia 2015 r. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że skarżący nie usunął w zakreślonym przez Sąd terminie braków formalnych zażalenia, a tym samym ziściły się przesłanki do odrzucenia wniesionego przez niego środka zaskarżenia.
Ponadto Sąd stwierdził, że skarżący nie uzupełnił w terminie braku fiskalnego zażalenia. W tym kontekście wskazać należy, że odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 23 kwietnia 2015 r. zawierający wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia został skutecznie doręczony skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 244 akt sąd.), a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wymaganego wpisu upływał z dniem 7 maja 2015 r. W zakreślonym terminie zażalenie nie zostało opłacone przez skarżącego, co jednoznacznie potwierdza informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego tut. Sądu z dnia 10 czerwca 2015 r. (k. 253 akt sąd.).
W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 i art. 194 § 3 oraz art. 220 § 3 w zw. z art. 16 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.