Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 28 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1062/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Waldemar Inerowicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 28 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku z dnia 15 maja 2015 r. I. Sp. z o.o. w G. o przyznanie prawa pomocy
Sprawa
w sprawie ze skargi W. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za odmowę udzielenia informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji postanawia pozostawić wniosek bez rozpoznania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] maja 2015 r. Spółka I., reprezentowana przez prezesa zarządu W. S., wystąpiła do tut. Sądu z wnioskiem o zwolnienie jej od kosztów uiszczenia wpisu od zażalenia na postanowienie tut. Sądu z dnia 18 marca 2015 r.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 11 czerwca 2015 r. Spółka została wezwana do uzupełnienia braku formalnego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez złożenie formularza PPPr w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Odpis powyższego zarządzenia został doręczony Spółce w dniu 16 czerwca 2015 r. (druk zwrotnego potwierdzenia odbioru, k. [...] akt sąd.), a zatem termin do jego wykonania upływał z dniem 23 czerwca 2015 r. Spółka w zakreślonym terminie nie wykonała ciążącego na niej obowiązku procesowego. Wobec powyższego, Referendarz sądowy WSA w Poznaniu zarządzeniem z dnia 2 lipca 2015 r. pozostawił wniosek Spółki o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

Odpis powyższego zarządzenia został doręczony Spółce w dniu 10 lipca 2015 r. (druk zwrotnego potwierdzenia odbioru, k. [...] akt sąd.). Pismem z dnia 17 lipca 2015 r. Spółka wniosła sprzeciw, w którym zarzuciła zarządzeniu referendarza rażące naruszenia prawa poprzez wydanie go na podstawie nieprawdziwych przesłanek.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Postępowanie o przyznanie prawa pomocy wszczynane jest na wniosek strony, o czym stanowi przepis art. 243 § 1 P.p.s.a. Wniosek ten składa się na urzędowym formularzu. Wymóg taki wynika z art. 252 § 2 P.p.s.a. Wzory formularzy określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępnienia urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy (Dz. U. nr 227, poz. 2245). Stosownie do § 1 pkt 2 tego rozporządzenia wniosek o przyznanie prawa pomocy osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej składa na formularzu oznaczonym symbolem "PPPr".

Konsekwencje nie złożenia wniosku w takiej właśnie formie normuje art. 257 P.p.s.a., stanowiący, że wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że skoro skarżąca Spółka, wezwana zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 11 czerwca 2015 r. do uzupełnienia braku formalnego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez złożenie formularza PPPr w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, nie nadesłała w zakreślonym terminie żądanego wniosku o przyznanie prawa pomocy na formularzu PPF, to jej wniosek o przyznanie prawa pomocy z urzędu należało pozostawić bez rozpoznania na podstawie art. 257 p.p.s.a.

W tym stanie rzeczy, Sąd, na podstawie art. 260 w zw. z art. 257 i art. 16 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 lipca 2016 r., dokument z 26 lipca 2016 r., dokument z 28 lipca 2015 r., dokument z 10 czerwca 2015 r., dokument z 18 marca 2015 r., dokument z 4 lutego 2015 r., dokument z 16 grudnia 2014 r., dokument z 16 czerwca 2014 r., dokument z 25 lutego 2014 r., dokument z 18 grudnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.