Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 16 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Po 327/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. w N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie cofnięcia rejestracji automatu do gier o niskich wygranych; postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] stycznia 2015 r. skarżąca wniosła do tutejszego Sądu skargę na wymienioną w rubrum niniejszego orzeczenia decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. W związku z nieopłaceniem skargi zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 11 marca 2015 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...] zł. Odpis omawianego zarządzenia wraz z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych skargi oraz odpowiedzią na skargę doręczono skarżącej w dniu 03 kwietnia 2015 r. (k. [...] akt sądowych). W terminie otwartym do opłacenia skargi wniesiono sporządzony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie skarżącej prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów. Postanowieniem referendarza sądowego tutejszego Sądu z dnia 22 maja 2015 r. o sygn. akt I SA/Po 327/15 odmówiono skarżącej przyznania prawa pomocy we wskazanym powyżej zakresie. Na skutek sprzeciwu od wskazanego orzeczenia referendarza sądowego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 01 lipca 2015 r. o sygn. akt I SA/Po 327/15 również odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym przez nią zakresie.

Od omawianego postanowienia tutejszego Sądu wniesione zostało zażalenie w wyniku, którego to rozpoznania Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 03 września 2015 r. o sygn. akt II GZ 407/15 oddalił je, utrzymując tym samym w mocy wskazane powyżej postanowienie tutejszego Sądu.

Po zakończeniu postępowania w przedmiocie przyznania skarżącej prawa pomocy na mocy zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 02 listopada 2015 r. doręczono skarżącej w dniu 17 listopada 2015 r. (k. [...] akt sądowych) odpis prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 11 marca 2015 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Oznacza to, że wynoszący 7 dni termin na opłacenie skargi mijał z dniem 24 listopada 2015 r. Jak wynika przy tym ze znajdującej się w aktach (k. [...] akt sądowych) informacji Oddziału Finansowo-Budżetowego tutejszego Sądu, skarżąca pomimo kierowanych do niej wezwań nie uiściła należnego od skargi wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej w skrócie "p.p.s.a.") – sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W niniejszej sprawie w terminie otwartym do uzupełnienia braków formalnych skarga nie została opłacona. Jak wskazuje się przy tym w orzecznictwie zdarzeniem, które zwalnia stronę od obowiązku uiszczenia wpisu w wyznaczonym terminie jest złożenie w tym terminie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. W takim przypadku pierwotne wezwanie do uiszczenia wpisu traci moc i powinno być powtórzone po prawomocnym zakończeniu postępowania w przedmiocie prawa pomocy w sposób niekorzystny dla skarżącego [tak: postanowienie NSA z dnia 26 stycznia 2015 r. sygn. akt II OSK 66/15, dostępne pod adresem orzeczenia.nsa.gov.pl]. W odpowiedzi na pierwsze z wezwań Przewodniczącego Wydziału do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, skarżąca złożyła wniosek o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych – oznacza to, że z chwilą złożenia tego wniosku pierwsze z wezwań do uiszczenia wpisu sądowego utraciło moc.

Jednak po prawomocnym zakończeniu postępowania w przedmiocie przyznania skarżącej prawa pomocy w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 02 listopada 2015 r. ponownie doręczono skarżącej w dniu 17 listopada 2015 r. odpis wezwania wzywającego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 11 marca 2015 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie [...] zł. W terminie otwartym do opłacenia skargi nie uiszczono należnego wpisu sądowego, w świetle powyższego skargę należało odrzucić.

W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 3 i art. 16 § 2 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lipca 2015 r., dokument z 22 maja 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.