Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 748/09 oddalił skargę J. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...], nr [...].
Skarżący pismem z dnia 29 stycznia 2010 r. wniósł o przyznanie prawa pomocy przez ustanowienie fachowego obrońcy. Zarządzeniem Przewodniczącego z dnia 03 lutego 2010 r. wezwano stronę do uzupełnienia powyższego wniosku poprzez złożenie go na urzędowym formularzu, w terminie siedmiu dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Powyższe pismo wraz z formularzem doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 10 lutego 2010 r. Termin do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy minął w dniu 17 lutego 2010 r. Skarżący, mimo upływu wyznaczonego terminu, nie uzupełnił wniosku o przyznanie prawa pomocy.
W tych okolicznościach Referendarz sądowy zarządzeniem z dnia 19 lipca 2010 r., na podstawie art. 257 w związku z art. 258 § 1 i § 2 pkt 6 p.p.s.a. pozostawił wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.
Pismem z dnia 10 sierpnia 2010 r. pełnomocnik skarżącego wniósł sprzeciw na wydane zarządzenie z dnia 19 lipca 2010 r., żądając jego uchylenia i podtrzymał wniosek o przyznanie prawa pomocy. W uzasadnieniu wskazał, że ustanowienie fachowego obrońcy ze względu na sytuację materialną oraz życiową skarżącego, jest wymagane.
Do dnia rozpatrywania niniejszej sprawy skarżący nie przesłał wniosku o prawo pomocy na wymaganym urzędowym formularzu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, zważył co następuje
Zgodnie z art. 260 p.p.s.a. w razie wniesienia sprzeciwu, który nie został odrzucony, zarządzenie lub postanowienie, przeciwko któremu został on wniesiony traci moc, a sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega rozpoznaniu przez sąd na posiedzeniu niejawnym.
Stosownie do art. 252 § 2 powołanej ustawy wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru. Natomiast na podstawie art. 257 wymienionej ustawy, wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
W rozpatrywanej sprawie skarżący pomimo skutecznego doręczenia wezwania wraz z formularzem "PPF" i upływu zakreślonego przez Sąd terminu, nie spełnił wymogu z art. 252 § 2 p.p.s.a., zgodnie z którym wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu.
Wobec powyższego na podstawie art. 257 p.p.s.a. w zw. z art. 16 § 2 p.p.s.a. należało orzec jak w sentencji.
/-/R. Wiatrowski