Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 8 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Po 901/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Monika Świerczak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 8 maja 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiąc marzec 2015 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną M. Świerczak

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2019 r. o sygn. akt I SA/Po [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w P. na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej.

Pismem z dnia 22 marca 2019 r. skarżącą Spółka, reprezentowana przez pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 22 marca 2019 r., pismem z dnia, 22 marca 2019 r., pełnomocnik skarżącej został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podanie wartości przedmiotu zaskarżenia, złożenie wniosku o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie- wraz z odpisem, bądź oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy - wraz z odpisem w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie adresowane do pełnomocnika strony skarżącej zostało odebrane w dniu 3 kwietnia 2019 r. (k. 115 akt sąd.). Podany zatem w wezwaniu siedmiodniowy termin do uzupełninia braków formalnych skargi upłynął bezskutecznie w dniu 10 kwietnia 2019r. Do dnia rozpatrywania niniejszej nie uzupełniono braków formalnych skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, dalej jako: P.p.s.a.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Z treści art. 177a P.p.s.a. wynika, że jeżeli skarga kasacyjna nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 176, innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, przewodniczący wzywa stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. W myśl art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Skarga kasacyjna zgodnie z art. 176 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm. - dalej: "P.p.s.a.") poza wymaganiami, o których mowa w art. 176 § 1 powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie lub oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy. Stosownie natomiast do art. 215 § 1 P.p.s.a. w każdym piśmie wszczynającym postępowanie sądowe w danej instancji należy podać wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy wysokość opłaty.

Przenosząc powyższe regulacje prawne na grunt badanej sprawy Sąd zauważa, że wywiedziona przez stronę skarżącą skarga kasacyjna zawierała braki formalne. W związku z tym faktem, pełnomocnik strony skarżącej wezwany został do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podanie wartości przedmiotu zaskarżenia, złożenie wniosku o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie - wraz z odpisem, bądź oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy - wraz z odpisem. Przedmiotowe wezwanie doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 3 kwietnia 2019 r. (k.115), zatem termin do uzupełnienia braków upłynął bezskutecznie w dniu 10 kwietnia 2019 r. W tej sytuacji uznać należy, że strona skarżąca nie uzupełniła w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi kasacyjnej.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 178 w zw. z art. 176 oraz art. 215 P.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 stycznia 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.