Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 2 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 1176/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 marca 2016r. na posiedzeniu niejawnym zażaleń C. M. z dnia 20 stycznia 2016r. i 9 lutego 2016r.
Sprawa
w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2015r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o umorzenie zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi - postanawia - odrzucić zażalenia

Uzasadnienie

C. M. (dalej: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2015r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] sierpnia 2015r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o umorzenie zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Postanowieniem z dnia 5 stycznia 2016r. Sąd odrzucił przedmiotową skargę oraz orzekł o zwrocie wpisu sądowego uiszczonego przez skarżącą od ww. skargi. Odpis postanowienia z uzasadnieniem oraz pouczeniem o prawie złożenia zażalenia został doręczony skarżącej w dniu 18 stycznia 2016r.

W dniu 25 stycznia 2016r. do tut. sądu wpłynęło pismo skarżącej z dnia 20 stycznia 2016r. zatytułowane "zażalenie".

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 26 stycznia 2016r. skarżąca została wezwana o wyjaśnienie, czy pismo z dnia 20 stycznia 2016r. jest zażaleniem skierowanym do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 stycznia 2016r., I SA/Rz 1176/15 o odrzuceniu skargi. W razie uznania przez skarżącą, że ww. pismo jest zażaleniem do NSA na ww. postanowienie, skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych zażalenia przez wskazanie zaskarżonego postanowienia i sprecyzowanie wniosku o jego zmianę lub uchylenie oraz podanie zwięzłego uzasadnienia, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie zostało doręczone skarżącej w dniu 1 lutego 2016r. Termin do złożenia wyjaśnień i uzupełnienia braków formalnych zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 8 lutego 2016r.

Postanowieniem z dnia 4 lutego 2016r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił wniosek skarżącej o przyznanie jej prawa pomocy, poprzez ustanowienie adwokata. Odpis postanowienia został doręczony skarżącej w dniu 8 lutego 2016r. Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła zażalenie z dnia 9 lutego 2016r. (data nadania pisma – 11 lutego 2016.).

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 12 lutego 2016r. skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych zażalenia z dnia 9 lutego 2016r. przez wskazanie zaskarżonego postanowienia i sprecyzowanie wniosku o jego zmianę lub uchylenie wraz ze zwięzłym jego uzasadnieniem, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie zostało doręczone skarżącej w dniu 18 lutego 2016r. Termin do uzupełnienia braków formalnych zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 25 lutego 2016r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Sąd uznał wniesione przez skarżącą pismo z dnia 20 stycznia 2016r.

za zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 stycznia 2016r., I SA/Rz 1176/15 o odrzuceniu skargi, a pismo z dnia 9 lutego 2016r. za zażalenie na postanowienie z dnia 4 lutego 2016r. oddalające wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej w skrócie P.p.s.a, zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia.

Zażalenia wniesione przez skarżącą zawierały braki formalne, tj. brak wskazania zaskarżonego postanowienia, brak sprecyzowania wniosku o jego zmianę lub uchylenie oraz brak jego zwięzłego uzasadnienia. Powyższe braki nie zostały przez skarżącą uzupełnione.

W myśl art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Stosownie do art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z uwagi na to, że skarżąca nie uzupełniła braków formalnych zażaleń, podlegają one odrzuceniu na podstawie art. 178 w zw. z art.197 § 2 P.p.s.a.

Z powyższych względów Sąd orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 kwietnia 2016 r., dokument z 4 lutego 2016 r., dokument z 5 stycznia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.