Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę WB, od którego wywiódł on skargę kasacyjną. Uchybił jednak terminowi do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, ponieważ odpis zarządzenia z dnia 16 października 2018 r. doręczono jego pełnomocnikowi w dniu 18 października 2018 r. i do dnia 25 października 2018 r. nie został on uiszczony. Opłatę sądową uregulowano 29 października 2018 r. Zgłoszony zaś przez skarżącego wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu nie został uwzględniony; wydane w tym przedmiocie w dniu 8 listopada 2018 r. postanowienie nie zostało zaskarżone, przez co stało się prawomocne.
W tym stanie rzeczy skarga kasacyjna WB, jako nieopłacona w przepisanym terminie, podlega odrzuceniu. Stosownie bowiem do treści przepisów art. 230 § 1 i 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) dalej zwanej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym skargi kasacyjnej, pobiera się wpis. Jeżeli skarga kasacyjna nie została należycie opłacona to, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku należnej opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności. Wyznaczony termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie w dniu 25 października 2018 r., a wniosek o jego przywrócenie nie został przez Sąd uwzględniony.
O zwrocie kwoty 100 zł, którą skarżący uiścił w dniu 29 października 2018 r., tj. po upływie przepisanego terminu do uzupełnienia braku fiskalnego skargi kasacyjnej, orzeczono po myśli art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.