Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 22 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1309/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA – Joanna Wojciechowska
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 maja 2015 r.
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej P Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S w sprawie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług za październik 2013 r. na poczet należności podatkowych p o s t a n a w i a: odrzucić skargę kasacyjną.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1309/14 oddalającego jej skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 22 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę P Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 22 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług za październik 2013 r. na poczet należności podatkowych.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 27 marca 2015 r. wraz z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej mijał zatem w dniu 27 kwietnia 2015 r.

W dniu 27 kwietnia 2015 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik skarżącej wniósł skargę kasacyjną na ww. opisany wyrok WSA na adres organu. Przedmiotowa skarga kasacyjna została następnie przekazana Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie przez Izbę Skarbową w Szczecinie w dniu 7 maja 2015 r. (data prezentaty).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Stosownie do art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej p.p.s.a. - wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W przypadku wniesienia skargi kasacyjnej bezpośrednio do organu, podobnie jak w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego a nie do sądu, termin jest zachowany, gdy Naczelny Sąd Administracyjny albo organ prześle skargę kasacyjną do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego przed upływem terminu do jej wniesienia. Wówczas datą wniesienia skargi kasacyjnej jest dzień, w którym sąd niewłaściwy albo organ przekazał przesyłkę sądowi właściwemu (por. postanowienie NSA z dnia 28 września 2010 r. sygn. akt I OZ 712/10; postanowienie NSA z dnia 3 kwietnia 2012 r. sygn. akt II OZ 240/12).

W niniejszej sprawie pełnomocnik skarżącej, prawidłowo pouczony o sposobie i terminie wniesienia skargi kasacyjnej, wniósł skargę kasacyjną z pominięciem obowiązku, wynikającego z art. 177 § 1 p.p.s.a., tj. obowiązku wniesienia skargi do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Skarga kasacyjna została złożona bezpośrednio do organu, dlatego za dzień jej wniesienia przyjąć należy dzień przekazania skargi kasacyjnej przez organ na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, tj. dzień 7 maja 2015 r. Skoro zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 27 kwietnia 2015 r., skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem terminu.

Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 178 oraz art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 marca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.