Uzasadnienie
W. K. - reprezentowana przez pełnomocnika - w piśmie z dnia 29 maja 2014 r. wniosła skargę kasacyjną na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 1351/13 odrzucające jej skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 23 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za pierwszy kwartał 2011 roku. W piśmie tym złożyła również wniosek o udzielenie stronie skarżącej prawa pomocy i zwolnienie jej w całości od opłaty sądowej.
Wobec nieuzupełnienia przez Skarżącą w zakreślonym terminie braków formalnych wniosku o przyznanie prawa pomocy, do których uzupełnienia została wezwana, zarządzeniem z dnia 9 lipca 2014 r. sąd pozostawił wniosek skarżącej bez rozpoznania.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 5 sierpnia 2014 r. strona skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi kasacyjnej w kwocie [...] zł. Jednocześnie została pouczona, że opłatę należy wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Odpis wyżej wymienionego zarządzenia został doręczony pełnomocnikowi w dniu 13 sierpnia 2014 r., co zostało potwierdzone przez osobę uprawnioną do odbioru korespondencji poprzez złożenie własnoręcznego podpisu na pokwitowaniu odbioru. Jednakże w zakreślonym terminie wpis sądowy nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu z powodu jej nieopłacenia.
Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.
- – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) zwanej dalej: "p.p.s.a.", sąd nie podejmie żadnej czynności, na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przytoczonym przepisie została wyrażona zasada, zgodnie z którą warunkiem podjęcia przez sąd czynności
- - na skutek wniesionego pisma - jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty.
W rozpoznawanej sprawie wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony w wyznaczonym terminie, pomimo prawidłowego wezwania. Skoro bowiem przesyłkę odebrano w kancelarii w dniu 13 sierpnia 2014 r., to siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej upłynął w dniu 20 sierpnia 2014 r., który to dzień nie był dniem ustawowo wolnym od pracy.
Skutek nieuiszczenia opłaty przez wnoszącego pismo został określony w art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowiącym, że skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Zatem z uwagi na niewykonanie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I, tj. nieuiszczenie należnego wpisu od skargi kasacyjnej, Sąd na podstawie art. 178 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji orzeczenia.