Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 18 września 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 1351/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Anna Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w Wydziale I w dniu 18 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 23 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za pierwszy kwartał 2011 roku

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W. K. - reprezentowana przez pełnomocnika - w piśmie z dnia 29 maja 2014 r. wniosła skargę kasacyjną na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 1351/13 odrzucające jej skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 23 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za pierwszy kwartał 2011 roku. W piśmie tym złożyła również wniosek o udzielenie stronie skarżącej prawa pomocy i zwolnienie jej w całości od opłaty sądowej.

Wobec nieuzupełnienia przez Skarżącą w zakreślonym terminie braków formalnych wniosku o przyznanie prawa pomocy, do których uzupełnienia została wezwana, zarządzeniem z dnia 9 lipca 2014 r. sąd pozostawił wniosek skarżącej bez rozpoznania.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 5 sierpnia 2014 r. strona skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi kasacyjnej w kwocie [...] zł. Jednocześnie została pouczona, że opłatę należy wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Odpis wyżej wymienionego zarządzenia został doręczony pełnomocnikowi w dniu 13 sierpnia 2014 r., co zostało potwierdzone przez osobę uprawnioną do odbioru korespondencji poprzez złożenie własnoręcznego podpisu na pokwitowaniu odbioru. Jednakże w zakreślonym terminie wpis sądowy nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu z powodu jej nieopłacenia.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.

  1. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) zwanej dalej: "p.p.s.a.", sąd nie podejmie żadnej czynności, na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przytoczonym przepisie została wyrażona zasada, zgodnie z którą warunkiem podjęcia przez sąd czynności
  2. - na skutek wniesionego pisma - jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty.

W rozpoznawanej sprawie wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony w wyznaczonym terminie, pomimo prawidłowego wezwania. Skoro bowiem przesyłkę odebrano w kancelarii w dniu 13 sierpnia 2014 r., to siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej upłynął w dniu 20 sierpnia 2014 r., który to dzień nie był dniem ustawowo wolnym od pracy.

Skutek nieuiszczenia opłaty przez wnoszącego pismo został określony w art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowiącym, że skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Zatem z uwagi na niewykonanie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I, tj. nieuiszczenie należnego wpisu od skargi kasacyjnej, Sąd na podstawie art. 178 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji orzeczenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 maja 2014 r., dokument z 17 marca 2014 r., dokument z 14 lutego 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.