Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 4 października 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 145/23

Metryka

Sąd
Dnia 4 października 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodnicząca: Sędzia WSA – Marzena Kowalewska
Rozpoznanie
w dniu 4 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z dnia 24 stycznia 2023 r. nr 3201-IEW.4253.26.2022.5 w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do sierpnia oraz od października do grudnia 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę i zabezpieczenia na majątku spółki zobowiązania w tym podatku p o s t a n a w i a odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 145/23, Wojewódzki

Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. (dalej: "Skarżąca") na opisaną na wstępie decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do sierpnia oraz od października do grudnia 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę i zabezpieczenia na majątku spółki zobowiązania w tym podatku.

Pismem z 3 września 2023 r. Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od ww. wyroku.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału I Sądu z 7 września 2023 r., Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie [...]zł, stosownie do § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2021.535 t.j.). W zarządzeniu pouczono Skarżącą, że wymienioną kwotę należy uiścić w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Odpis zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej 14 września 2023 r. (k. 89 akt sądowych).

Z informacji udzielonej przez Oddział Finansowo-Budżetowy Sądu wynika, że do dnia 2 października 2023 r. nie uiszczono opłaty sądowej od skargi kasacyjnej złożonej w niniejszej sprawie (k. 90 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Jak stanowi art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2023.1634 t.j. ze zm.; dalej: "p.p.s.a."), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym od skarg kasacyjnych, pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego.

Stosownie zaś do art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi kasacyjnej, od której nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego skargę kasacyjną, aby pod rygorem odrzucenia tej skargi przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W rozpoznawanej sprawie odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 14 września 2023 r. Wobec tego siedmiodniowy termin do wykonania wezwania Sądu upłynął w dniu 21 września 2023 r., który to dzień nie był sobotą ani innym dniem ustawowo wolnym od pracy. We wskazanym terminie wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony, co uniemożliwia nadanie dalszego biegu złożonej skardze.

Zgodnie z przepisem art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając na względzie powyższe, na podstawie art. 178 i art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 czerwca 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.