Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 24 sierpnia 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 1042/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Dariusz Chaciński przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 24 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej M.S.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 października 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 1042/17
Sprawa
w sprawie ze skargi M.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku stałego postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 27 października 2017 r. oddalił skargę M.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku stałego.

Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia skargi kasacyjnej doręczono skarżącemu 4 stycznia 2018 r.

M.S. 9 lutego 2018 r. złożył w siedzibie Sądu osobiście sporządzoną skargę kasacyjną od ww. wyroku. Jednocześnie wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 18 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 1042/17 odmówił przywrócenia terminu do złożenia skargi kasacyjnej od wyroku z 27 października 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 19 lipca 2018 r. sygn. akt I OZ 684/18 oddalił zażalenie na postanowienie z 18 maja 2018 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do treści art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (jt. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z kolei zgodnie z art. 175 § 1 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Z powyższego wynika, że sporządzenie skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego przesądza o jej dopuszczalności.

W przedmiotowej sprawie skarżący otrzymał odpis wyroku z 27 października 2017 r. w dniu 4 stycznia 2018 r. Skarżący został prawidłowo pouczony o przysługującym mu prawie do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w terminie 30 dni od daty doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Ponadto, skarżący został pouczony, że skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, pod rygorem jej odrzucenia. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął bezskutecznie 5 lutego 2018 r.

Skarżący 9 lutego 2018 r. wniósł do tutejszego Sądu osobiście sporządzoną skargę kasacyjną. Wniesienie skargi kasacyjnej sporządzonej osobiście przez skarżącego stanowi o jej niedopuszczalności. Ponadto skarga kasacyjna została wniesiona po terminie. Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Z tego względu, skarga kasacyjna skarżącego jako niedopuszczalna oraz wniesiona po terminie podlega odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 175 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 178 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 października 2018 r., dokument z 18 maja 2018 r., dokument z 18 maja 2018 r., dokument z 27 października 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.