Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 1294/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Elżbieta Lenart przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 grudnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi W. P. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić ze Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie) na rzecz skarżącego W. P. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 czerwca 2012 r. W. P. wniósł skargę na decyzję na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Zarządzeniem z dnia 16 lipca 2012 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Następnie w dniu 1 sierpnia 2012 r. skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy.

Wniosek ten został rozpoznany postanowieniem referendarza sądowego z dnia 24 września 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 1294/12, w którym odmówił on przyznania prawa pomocy.

Zarządzeniem z dnia 6 listopada 2012 r. Sąd wezwał skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 16 lipca 2012 r. - wydanego w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie została doręczona skarżącemu w dniu 16 listopada 2012 r. (k. 53 akt sądowych).

W dniu 24 listopada 2012 r. skarżący uiścił tytułem wpisu od skargi kwotę 50 zł, zaś w dniu 26 listopada 2012 r. kwotę 150 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.

Stosownie do treści art. 220 § 1 powołanej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie 7 dni. Natomiast art. 220 § 3 tej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a. postanowienie w tym przedmiocie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym.

Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 16 lipca 2012 r., którym wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi, po prawomocnym, odmownym rozpoznaniu wniosku o przyznanie prawa pomocy, wraz z zakreślonym 7 dniowym terminem do jego opłacenia oraz stosownym pouczeniem doręczono skarżącemu w dniu 16 listopada 2012 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 23 listopada 2012 r.

Tymczasem należny wpis został uiszczony przez skarżącego w części w dniu 24 listopada 2012 r., zaś w pozostałej części w dniu 26 listopada 2012 r., tj. z przekroczeniem 7 dniowego terminu wyznaczonego przez sąd - co skutkuje odrzuceniem skargi.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 i art. 58 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 lutego 2013 r., dokument z 24 września 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.