Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 7 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 1294/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Elżbieta Lenart przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku W. P. o przywrócenie terminu do wniesienia wpisu od skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 8 czerwca 2012 r. W. P. wniósł skargę na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 1294/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę W. P. w związku z uiszczeniem wpisu od skargi z uchybieniem zakreślonego przez sąd terminu.

Następnie w dniu 22 stycznia 2013 r. (data stempla pocztowego) skarżący wniósł wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wpisu od ww. skargi, wskazując jako przyczynę jego uchybienia – chorobę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

W myśl przepisu art. 88 ustawy spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W niniejszej sprawie przyczyna uchybienia terminu była związana z chorobą skarżącego, na co sam wskazał we wniosku o przywrócenie terminu.

W niniejszej sprawie termin na uiszczenie wpisu od skargi upływał w dniu 23 listopada 2012 r., natomiast skarżący uiścił żądany wpis w części dniu 24 listopada 2012 r., zaś w pozostałej części w dniu 26 listopada 2012 r., a zatem z przekroczeniem zakreślonego przez Sąd terminu.

W związku zatem z faktem, że skarżący uiścił wpis sądowy w całości w dniu 26 listopada 2012 r., to Sąd uznał, iż w tym dniu ustała przyczyna uchybienia terminowi.

Natomiast skarżący złożył swój wniosek dopiero w dniu 22 stycznia 2013 r. (data stempla pocztowego), a więc z przekroczeniem 7 dniowego terminu.

Wobec powyższego, skoro skarżący nie złożył wniosku o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminowi, to zgodnie z art. 87 § 1 ww. ustawy, jego wniosek, na podstawie art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), należało odrzucić.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 grudnia 2012 r., dokument z 24 września 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.