Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 1538/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Iwona Kosińska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Z. W. o przyznanie prawa pomocy
Sprawa
w sprawie ze skargi Z. W. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 1903/07 odrzucającym skargę Z. W. na pismo Ministra Budownictwa z dnia [...] marca 2007 r., nr [...]

Sentencja

postanawia:

  1. pozostawić wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

Uzasadnienie

Z. W. pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi Z. W. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 1903/07 odrzucającym skargę Z. W. na pismo Ministra Budownictwa z dnia [...] marca 2007 r., nr [...].

Wobec faktu, iż powyższy wniosek nie został złożony na urzędowym formularzu, pismem z dnia 26 sierpnia 2009 r. wezwano skarżącego do uzupełnienia braków formalnych wniosku o przyznanie prawa pomocy, poprzez złożenie przedmiotowego wniosku na urzędowym formularzu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Do powyższego wezwania Sąd załączył wymagany formularz.

Wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 7 września 2009 r. Termin do jego wykonania upłynął bezskutecznie w dniu 14 września 2009 r.

Wobec niewykonania przez Z. W. wezwania Sądu powyższy wniosek został pozostawiony bez rozpoznania – wydanym przez referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 25 września 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 1538/08.

W dniu 12 października 2009 r. Z. W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw na wyżej wymienione zarządzenie.

Zgodnie z art. 260 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) w razie wniesienia sprzeciwu, który nie został odrzucony, zarządzenie lub postanowienie, przeciwko któremu został on wniesiony, traci moc, a sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega rozpoznaniu przez sąd na posiedzeniu niejawnym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do treści art. 252 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się do sądu na urzędowym formularzu, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępnienia urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy (Dz. U. Nr 227, poz. 2245). Zgodnie z § 2 ust. 3 tegoż rozporządzenia, jeżeli wniosek o przyznanie prawa pomocy nie został złożony przez osobę fizyczną na urzędowym formularzu, przesyła się stronie formularz w celu jego wypełnienia. Zgodnie zaś z art. 257 powołanej ustawy wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu, lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca został prawidłowo wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wezwanie to wraz z formularzem zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 7 września 2009 r. co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma. W tym stanie sprawy siedmiodniowy termin do złożenia wymaganego wypełnionego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy upłynął w dniu 14 września 2009 r. Nie ulega wątpliwości, iż wnioskodawca w wyznaczonym przez Sąd terminie nie uzupełnił braków formalnych wniosku, tj. nie przedłożył wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu.

Wobec powyższego, w oparciu o przepis art. 257 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowiono jak na wstępie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 lipca 2010 r., dokument z 18 marca 2010 r., dokument z 7 sierpnia 2009 r., dokument z 12 lutego 2009 r., dokument z 5 stycznia 2009 r., dokument z 6 listopada 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.